FOTO: Par “Latvijas Gada motocikls” pirmo reizi kronē itāliešu zīmola “Moto Morini” motociklu

1-Gada motocikls 2023_Grand Prix 1

Ceturtdien, 29.jūnijā Rīgā, tirdzniecības centrā „Mols” notika konkursa „Latvijas Gada Motocikls 2023” fināls. Konkursa žūrijas balsojumā galveno balvu ieguva „Moto Morini SCR 650”. Jāatzīmē, ka itāliešu zīmola „Moto Morini” darinājums konkursa astoņu izlaidumu vēsturē triumfēja pirmo reizi. Sīkāk par konkursa rezultātiem, kā arī „AutoMedia Latvia” pārstāva balsojuma motivāciju lasiet tālāk tekstā.

Cīņa par Grand Prix jeb titulu „Latvijas Gada motocikls 2023” šogad bija neredzēti sīva. Žūrijas 15 biedru balsojumā ar minimālu 1 punkta pārsvaru, laikam jau daudziem negaidīti, uzvarēja „Moto Morini SCR 650”. Subjektīvi prieks, ka šogad triumfējis tieši arī „AutoMedia Latvia” pārstāvja žurijā izvēlētais motocikls.

2-Gada motocikls 2023_Grand Prix 1

„Šis „Morini SCR 650” ir kā tādas super ērtas kedas. Nevienā atsevišķā elementā tas nerada ekstāzi, tomēr kopiespaids ir ellīgi patīkams. Ielas motociklam atbilstošs, moderns dizains. Pienācīga, bet ne draudīga jauda un paātrinājums. Bez „vau”, bet pietiekami progresīvas tehnoloģijas. Taču galvenis, kas aizķēra, bija vadības  un braukšanas sajūta – sprigani, pārliecinoši un ērti. Lieliski vadāms motocikls. Piemērots gan pieredzējušiem, gan iesācējiem. Latvijas, pat Baltijas mērogos derīgs arī garākiem izbraucieniem…

Moto Morini SCR 650

Moto Morini SCR 650

…Pilsētās vienkārši lielisks. Un par visai demokrātisku cenu. Tieši tas, kas, manuprāt, vajadzīgs pietiekami plašai auditorijai. Tamdēļ šogad mani personīgi vairāk uzrunājošos Adventure motociklus „Honda Transalp” un „Ducati Desert-X” izcēlu, bet tomēr atstāju aiz SCR 650,” savu izvēli skaidro „Auto Media Latvia” redaktors Ainārs Zariņš.

Kreņķēties par to, ka par „Latvijas Gada motocikls 2023” ievēlēts kaut kāds „ķīnietis” ar itāliešu vārdu, mūsprāt, nevajadzētu.

Pirms ko noliegt jeb „apsmiet”, imēģiniet paši! Otrkārt, tas, ka „Moto Morini” pārpircis Ķīnas uzņēmums pats par sevi nav objektīvi slikti. Zviedru autobūves lepnums vieglo auto jomā – „Volvo” arī pieder ķīniešiem. Tamdēļ „Volvo” uzreiz slikts?

Energica Eve Ribelle RS

Energica Eve Ribelle RS

Kolēģi žūrijā pavilkās arī uz modīgajām elektrolietām jeb “Energica Eve Ribelle RS”. Protams, efektīgs! Cēliens zvērīgs, bremzes atbilstošas. Tiešām izskatās pēc moča nevis mopēda. Tādu potenciālu uz ielām un ceļiem nav kur realizēt. Turklāt dārgs. Nerūc nekādīgi. Brauc nevis klusi kā elekrreoauto, bet uzbāzīgi skaļi sīkdams. Lai nu paliek tiem, kas sevi “zaļus” iedomājušies.

Žūrijas  vērtējums „Latvijas Gada motocikls 2023” Grand Prix

1.Moto Morini SCR 650 – 13

2.Energica Eve Ribelle RS – 12

3.Honda Transalp 750 2023 – 11

4.Ducati Scrambler 800 – 10

5.Royal Enfield Super Meteor 650 – 7

Ņemot vērā, ka galvenajā nominācijā priekšroka tika atdota „SCR 650”, divās nākamajās „AutoMedia Latvia” pārstāvja izvēle nevarēja būt citāda, jo „SCR” nāk no ielas motociklu pasaules. Attiecīgi – mūsu vērtējumā gan Gada ielas motocikls, gan Gada Scrambler ir „Moto Morini SCR 650”. Tomēr kolēģu kopbalsojumā pārsvaru ieguva jaudīgākais un ar „skaļāku” vārdu apveltītais „Ducati Scrambler 800”. Jāatzīst, lielisks motocikls, kas abās kategorijās „AutoMedia Latvia” vērtējumā ierindots otrajā vietā.

Ducati Scrambler 800

Ducati Scrambler 800

Žūrijas vērtējums kategorijā „Latvijas Gada ielas motocikls 2023”

1.Ducati Scrambler 800 – 43 punkti

2.Moto Morini SCR 650 – 38

3.Triumph Bonneville T100 – 33

Žūrijas vērtējums kategorijā „Latvijas Gada Scrambler 2023”

1.Ducati Scrambler 800 – 34 punkti

2.Moto Morini SCR 650 – 27

3.Honda CL 500 2023 Srambler – 11

Salīdzinoši šaurāks piedāvājums šogad bija klasisko motociklu jomā. Uz esošo fona izcēlās jaunais indiānis – „Indian Sport Chief”. Tāds liellitrāžas sporta kruīzers, no kura vējot vējo daudz ilgāk plaši zināmā hārleju auru. Klasiski skaists no skata. Jaudīgs, bet samērā viegli vadāms. Ar īpatnībām, ko gribētos novērst, ja tādu iegādātos. Taču klasiķu klubiņā „AutoMedia Latvia” atzinību saistīja arī it kā nepretenciozais „Royal Enfield Super Meteor 650”. „Ja vienā teikumā, tad – labas sajūtas par ļoti samērīgu naudu,” rezumē A.Zariņš.

Indian Sport Chief

Indian Sport Chief

 Žūrijas vērtējums kategorijā „Latvijas Gada Choper 2023”

1.Indian Sport Chief – 36 punkti

2.Royal Enfield Super Meteor 650 – 26

3.Triumph Speedmaster 1200 – 16

Konkursā atsevišķi bija izcelti mazlitrāžas divriteņu braucamie ar motora darba tilpumu līdz 500cmᵌ. „AutoMedia Latvia” izvēle te krita par labu motorollerim „Honda ADV 350 2023”. „Ja man garām vairumā vilks moči, tad labāk sēžu uz motorollera un izliekos, ka uz mani tas neattiecas. Tie tur ir no citas pasaules. Bet ja tā nopietnāk, tad ar „Honda AVD 350” var mierīgi no Rīgas aizlaist uz Ventspili un atpakaļ. Reiz Krētas salā divatā ar meiteni dragājām apkārt ar 125cmᵌ motorolleri un nekādas vainas. Šis ir krietni ātrāks un jaudīgāks. Gāze un bremzes, tas viss, kas jāzina par šo braucamo. Nu jā, un jāatceras, ka motorolleriem riteņu izmērs ir mazāks nekā močiem, citādi tas var izspēlēt ne visai lāga joku,” par mazlitrāžas bracamrīkiem spriež A.Zariņš.

Honda AVD 350

Honda AVD 350

Žūrijas vērtējums kategorijā „Latvijas Gada motocikls līdz 500cmᵌ 2023”

1.Royal Enfield HNTR 350 – 40,7 punkti

2.Honda AVD 350 2023 – 40,4

3.Mash Black Seven 125 – 16

Adventure jeb Piedzīvojumu motociklu kategorijā „AutoMedia Latvia” bija sarežģītas izvēles priekšā. jo „Latvijas Gada motocikls” žūrijas biedram, mūsu redaktoram Aināram Zariņam Adventure motocikli ir tie iecienītākie.

Savu izvēli Piedzīvojumu motociklu konkurencē skaidro A.Zariņš: „Tāpat kā ar automobiļiem, es ļoti novērtēju iespējas un nereti arī nobraucu no ceļiem. Tādēļ pirms gadiem pieciem, sešiem stilīgu čoperi nomainīju sākumā pret „Aprilia Pegaso”, bet pēc gada uz „Honda Transalp”. Un te priekšā man ir pilnīgi jaunais „Transalp 750”un citi līdzinieki! Tādi kā „Triumph Tiger 1200 GT Pro”, „Husquarna Noden 901 Expedition”, jau pērn izstādē redzēts „Moto Morini X-Cape” un kas agrāk galīgi neredzēts – „Ducati Desert X”! Vispirms ņēmu mēģināt potenciālos dūžus – „Triumph” un „Husquarna”. Pirmais pamatīgi stiprs un tehnoloģiski bagāts. Piemēram, ātrumus var slēgt arī neizspiežot sajūgu. Taču smags. Otrs ar ne mazāk draudīgu stāju, bet ne tik komplicēts kā „Tīģeris”. Svarā vieglāks. Bezcoļos varētu būt īsti labs. Taču abi krietni par augstu vidēja auguma vīrelim. „Morini X-Cape” augumā atbilstošs, taču, ak tu bēda! Tas pats motors, kas uz „SCR” raisīja smaidu, te šķita kūtrs un neelastīgs. Nu un ne tas vien… Toties „Transalp” deva to, ko biju gaidījis – sabalansētību visās lietās, pārliecību, ka ir vidēji lielisks jebkādās manās vajadzībās un par saprātīgu cenu. „Ducati Desert X” pārsteidza! Zīmolam jauns izaicinājums. Intriģējošs, no ciltbrāļiem atšķirīgs dizains. Dinamisks paātrinoties un efektīgs bremzējot. Brauciena sajūtas ļoti, ļoti labas  Kopumā likās tik labs, ka balsojumā Adventure kategorijā aizbīdu priekšā pat „Transalpam”, neskatoties uz jūtami kodīgāku cenu.”

Ducati Desert X

Ducati Desert X

Honda Transalp 750

Honda Transalp 750

Žūrijas  vērtējums „Latvijas Gada Adventure motocikls 2023”

1.Husquarna Norden 901 Expedition – 29,2

2.Ducati Desert X – 29,1

3.Honda Transalp 750 2023 – 24,9

4.Triumph Tiger 1200 GT Pro – 19,9

5.Moto Morini X-Cape – 6,7

Jāpiebilst, ka divās pēdējās kategorijās žūrijas tiešais balsojums nespēja noskaidrot uzvarētāju un nācās pievienot papildpunktus no žūrijas tehniskā balsojuma anketām.