Izstādē „Motocikls 2013” būs skatāma unikāla motociklu „Jawa” kolekcija

01 - Jawa_Motocikls 2013

Tikai trīs dienas, no 5. līdz 7.aprīlim, izstādē „Motocikls 2013” Ķīpsalā līdztekus visdažādākajiem pašiem jaunākajiem dzelzs rumaku modeļiem būs aplūkojama arī vēl neredzēta, unikāla motociklu „Jawa” un „ČZ” kolekcija, informē izstāžu abiedrība „BT 1”

Kolekcijas veidotāji – biedrība “Latvijas Jawa klubs” un „JAWA” veikals Rīgā – ir pārliecināti, ka kolekcija apmeklētājiem sagādās daudz pozitīvu emociju un nostaļģijas, jo daudziem vīriem jaunības skaistākie brīži ir saistīti tieši ar šiem mocīšiem, kas, sākot no piecdesmitajiem gadiem, tika eksportēti uz visu plašo Padomju Savienību, tostarp arī Latviju.

Izstādē būs aplūkojami 14 motocikli, kas uzskatāmi parāda „Jawa” motociklu evolūciju, sākot no četrdesmito gadu beigām līdz pat mūsdienām.

03 - Jawa_Motocikls 2013 Starp eksponātiem būs gan perfekti restaurēti moči, gan arī tādi, kas tikko izvilkti no kādas pažobeles, kur nostāvējuši vairāk kā 40 gadus. Būs arī modeļi, kas savā laikā netika eksportēti uz bijušo PSRS, gan arī modeļi, kas aprīkoti ar trīs atšķirīgiem „Velorex” blakusvāģiem, kas mūsdienās ir diezgan liela eksotika. Viens no šiem modeļiem „Jawa 634” ir restaurēts identiski tāpat kā Tūtaru Ērika (atveido Uldis Dumpis) braucamais leģendārajā Jāņa Streiča filmā „Limuzīns Jāņu nakts krāsā”.

Vecākais modelis ir 1948. gadā ražotais „Jawa Perak”, bet jaunākais – pēdējais ražotāju modelis 660 ccm jaudīgais „Jawa 660 Sportard”, kas līdz dīleriem nonāca tikai pērnā gada nogalē. Interesanti, ka liela daļa izstādē redzamo motociklu, neskatoties uz savu cienījamo vecumu, piedalās ceļu satiksmē.

04 - Jawa_Motocikls 2013Slavenākā Čehoslovākijas motociklu zīmola „Jawa” stāsts iesākās Vācijā 1928.gadā, kad vācu firma „Wanderer”, nespējot izturēt konkurenci ar „BMW”, nolēma pilnībā pievērsties automobiļu rūpniecībai. 1929.gadā toreizējais Čehoslovākijas ieroču rūpnīcas īpašnieks  Františeks Janečeks  nopirka no „Wanderer” licenci jaunākajam 500 cm³ modelim.  Zīmola nosaukums „Jawa” tika izveidots no firmas īpašnieka Františeka Janečeka uzvārda pirmajiem burtiem un iepriekšējas firmas „Wanderer” sākuma burtiem – Janečeks + Wanderer = Jawa.

Vienlaikus ar izstādi „Motocikls 2013” Ķīpsalā notiks arī aktīvās atpūtas un sporta izstāde “Atpūta un sports 2013”, starptautiskā medību un makšķerēšanas piederumu un aksesuāru izstāde “Medības un makšķerēšana” un laivu un jahtu izstāde “Baltic Boat Show 2013”.