Riepu ražotājs „Goodyear” ir pieņēmis lēmumu izmantot elektrības ieguves procesā sadedzinātu rīsu sēnalu pelnus, lai ražotu degvielu ekonomējošas riepas, teikts kompānijas izplatītā paziņojumā.
Rīsu sēnalas, ko iepriekš vienkārši izmeta izgāztuvēs, tagad palīdzēs videi draudzīgāku riepu tapšanā, jo sēnalu pelni kalpos kā riepu izgatavošanai nepieciešamā silīcija avots.
Divus gadus „Goodyear” Inovāciju centrā testēts no rīsu sēnalu pelniem iegūts silīcijs un konstatēts, ka tā ietekme uz riepu sniegumu ir līdzvērtīga no tradicionālajiem avotiem iegūtam silīcijam. Pašlaik kompānija risina sarunas ar potenciālajiem piegādātājiem, lai vairumā iegādātos rīsu sēnalu pelnu silīciju.
“Rīsu sēnalu pelnu izmantošana nodrošinās alternatīvu silīcija avotu,
turklāt palīdzēs samazināt izgāztuvēs nogādāto rīsu sēnalu apjomu,” pastāstīja „Goodyear” Pagaidu galvenais tehniskais vadītājs Džozefs Zekoskis.
Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas informāciju, katru gadu pasaulē tiek novākti vairāk nekā 700 miljoni tonnu rīsu, un rīsu sēnalu likvidēšana ir reāla vides problēma. Tāpēc sēnalas bieži tiek dedzinātas, lai ražotu elektrību un samazinātu izgāztuvēs nogādāto atkritumu apjomu.
Riepu protektoros silīcijs tiek sajaukts ar gumiju, lai uzlabotu tās izturību un palīdzētu samazināt rites pretestību, kas uzlabo degvielas ekonomiju. Vienlaikus tiek uzlabota riepu saķere ar slapjām virsmām.