FOTO: “AutoMedia.lv” ceļojums: Kadiķu un akmeņu zeme – Sāremā

1-Brauciens uz Saarema_26.05.2017. 76

Gan laika trūkums tālākam braucienam, gan vēlme šogad īpaši netērēties, vasaras atvaļinājumā “AutoMedia.lv” komandai ļāva gūt jaunus iespaidus tepat netālu – Igaunijai piederošajās Baltijas jūras salās. Bija interesanti, tādēļ gribam sniegt nelielu ieskatu par redzēto. Varbūt arī mūsu lasītāji, kuri vēl tur nav kāju spēruši, ieinteresēsies un sev iegūs perspektīvu īsa ceļojuma mērķi.

Reti kurš nezina vismaz divas no igauņu salām – Sāremā jeb Sāmsalu un savulaik Kurzemes hercogistei piederējušo Ruhnu jeb Roņu salu. Taču bijām pārsteigti uzzinot, ka Rietumigaunijas arhipelāgs ietver 710 lielākas un pavisam mazas salas. Lielākās no tām ir jau pieminētā Sāremā, Hījumā un Muhu sala.

Lai nokļūtu salās, var izmantot prāmju satiksmi

Lai nokļūtu salās, var izmantot prāmju satiksmi.

Ko vēl iepriekš zinājām par igauņu salām? Zinājām, ka Sāremā slavena ar saviem dziednieciskajiem avotiem un SPA kūrortiem. Ka

Sāremā administratīvajā centrā Kuresārē ir iespaidīga viduslaiku pils

un ka salās tūristiem tiek piedāvātas arī daudzveidīgas aktīvās atpūtas iespējas – pārgājienu un velobraucienu maršruti, kā arī izpriecas makšķerniekiem un medniekiem.

Nokļūt no Igaunijas cietzemes uz trim lielākajām salām var, ceļojumā dodoties ar savu automobili. Brauciens no Pērnavai tuvās Virtsu ostas pāri jūras šaurumam līdz Muhu salas Kuivastu ostai ilgst aptuveni 30 minūtes un vasarā prāmis kursē gandrīz katru pilno stundu. Savukārt no Muhu salas uz Sāremā ved ceļš, kas, izrādās, ir jau 1896.gadā uzbērts dambis. Lai nokļūtu Sāremā galvaspilsētā Kuresārē ir nepieciešama aptuveni viena stunda. Savukārt, lai nokļūtu Hījumā, atkal būs jāizmanto prāmis, taču uz šo salu tāds vairs nekursē tik intensīvi kā starp Muhu un Sāremā. Ar to jārēķinās.

Kuressaare kindlus -  kādreizējā bīskapa pils

Kuressaare kindlus -
kādreizējā bīskapa pils.

Kuresāre šķiet jauka mazpilsētiņa ar senlaicīgu pilsētas centru – viduslaiku arhitektūras celtnēm, nelieliem laukumiem, veikaliņiem, tirgus laukumu un kafejnīcām. Interesantākais un ievērojamākais apskates objekts, protams, ir 14.gadsimtā tapušo Kuressaare Kindlus jeb cietoksnis ar skarba izskata čertstūrainu kādreizējo bīskapa pili un iespadīgiem aizsargvaļņiem. Pils ir restaurēta un tajā izvietota apjomīga vēstures materiālu ekspozīcija.

Kuresāres centrālai laukums

Kuresāres centrālais laukums.

Taču pils nebūt nav vienīgais ievērības cienīgais vēsturiskais objekts Kuresārē. Ir vairākas interesantas baznīcas, vecais ugunsdzēsēju depo, svērtuve, senas vējdzirnavas, Lielais tilts, kas esot garākais un vecākais akmens tilts Igaunijas teritorijā, kā arī citi objekti. Mums paveicās Sāremā pabūt maijā – laikā, kad varējām pavērot Tänava festival jeb ielu festivāla norises – tirdziņus, ielu muzikantus un māksliniekus, gastronomijas piedāvājumu, spēkavīru izdarības un dažādas atrakcijas. Piebildīsim, ka Kuresārē vasaras garumā notiek arī daudzi citi interesanti pasākumi, tostarp motociklistu salidojums.

Jūs nesajutīsiet Sāremā īsto valdzinājumu, ja atvaļinājuma dienas pavadīsiet vien Kuresārē jeb SPA viesnīcās.

Vajag apceļot mazos ciematiņus, zvejnieku un jahtinieku lielākās un mazās ostas, lauku sētas un vismaz vienu nakti pārlaist teltī pie jūras. Igaunijas salinieki, īpaši jau laukos, šķiet dzīvo pavisam citā ritmā nekā cietzemes Igaunija.

Ierasta piekrastes ainava laukos

Ierasta piekrastes ainava laukos.

Mūs pārsteidza plašās kadiķu audzes, milzīgais lielu un mazu granīta bluķu pārbagātība un Skandināvijai raklsturīgās akmens krāvumu sētas, Pārsteidza floras un faunas bagātība. Tikai atgriezušies mājās izlasījām, ka Sāremā tiek uzskatīta par tādu kā botāniķu Meku.

Kadiķu pārbagātība ir radījusi veselu miniindustriju, kas nes zināmus ienākumus vietējiem iedzīvotājiem un ir interesanta tūristiem – kadiķkoka izstrādājumi un suvenīri, kosmētika un dabiskie ārstniecības līdzekļi.

Kadiķu audzes ir pārsteidzošas

Kadiķu audzes ir pārsteidzošas.

Mūs pārsteidza arī, kā izrādās, slavenais, bet mums iepriekš nezināmais Kāli meteorīta krāteris, kas pēc lieluma (110 m diametrs) esot astotais lieākais šāda veida objekts pasaulē.

Gan jau arī mūsu acīm vēl daudz kas interesants palika slēpts, jo Muhu salā un Sāremā pavadījām vien trīs dienas, bet uz Hījumā tā arī neizdevīgas loģistikas dēl beigās nedevāmies. Tomēr vairāk vai mazāk apbraucām  apkārt divām salām un pavandījāmies arī pa iekšzemi. Arī jums, kas nav bijuši, iesakām.

Kāli lielākais meteorīta krāteris. Tuvā apkārtnē ir vēl vairāki mazāki

Kāli lielākais meteorīta krāteris. Tuvā apkārtnē ir vēl vairāki mazāki.

Piebildīsim, ka lielāku pasākumu laikā vasarā viesnīcas Kuresārē ir aizņemtas, bet daži pieejamie piedāvājumi budžeta cenu grupā nu nekādi ‘neierakstās’ – virs 100 eiro par viesnīcas numuriņu. Glaunākajās SPA viesnīcās cena var sasniegt pat 400 eiro par nakti, piemēram Muhu salā esošajā Pādestes muižā. Mērenas cenas ir lauku viesu mājās, taču sezonā arī tās nereti ir aizņemtas. Toties gar jūras krastu daudzviet ir labiekārtotas telšu vietas ar brīvdabas kamīniem un pat sagatavotu malku.

Ceļmalas bieži rotā krautu  akmeņu sētas.

Ceļmalas bieži rotā krautu akmeņu sētas.

Visbeidzot daži vārdi par ceļiem – tie lielākoties ir ar  cieto segumu, turklāt analogas nozīmes ceļiem Latvijā, kā likums, gandrīz vienmēr būs sliktāks segums (ja vispār būs cietais segums).