“AutoMedia.lv” iesaka: Lietuvas Anišķi un pastaigu taka koku galotņu tuvumā

14-Lajų tako komplekso_03.10.2015.

Augusta sākumā medijus apceļoja ziņa, ka Lietuvas pilsētiņā Anišķos (Anykščiai) atklāts jauns tūrisma objekts – 300 metrus gara pastaigu taka virs koku galotnēm. Aizvadītajās brīvdienās “AutoMedia.lv” devās to ievērtēt…

Patiesībā Anišķu “Lajų tako komplekso” ir vesels dažāda garuma pastaigu taku tīkls, taču jaunā taka ir īpaša, jo vienīgā ved ievērojamā augstumā starp kokiem un ļauj acis priecēt ar lieliskiem dabasskatiem, kādi nepaveras, staigājot pa zemi.

Skatu tornis ir 36 metrus augsts un paver gleznainus skatus uz Šventoji upes ieleju

Skatu tornis ir 36 metrus augsts un paver gleznainus skatus uz Šventoji upes ieleju

Lai nokļūtu pie uzejas uz gaisa takas, no autostāvvietas garām milzīgajam Puntukas laukakmenim jādodas vidēja stāvuma kalnā. Netālu no kalna virsotnes sākas jaunbūvēta gaisa taka, kas veidota no masīvām tērauda sijām un balstās uz interesanta dizaina balstiem.

Ekskursija pa jauno gaisa taku maksā tikai vienu eiro!

Jau pēc pirmajiem 50 metriem gājēji atrodas vairāk nekā 10 metru augstumā, bet takas maksimālais augstums ir 21 metrs. Reklāmās minētais: “pastaiga virs koku galotnēm” gan ir pārspīlējums, jo tik augstu taka nepaceļas. Taču skati tik un tā paveras skaisti, īpaši maršruta beigu daļā, kas attiecībā pret zemi ir visaugstākais.

Pārsteidza lielā ļaužu interese par šo objektu

Pārsteidza lielā ļaužu interese par šo objektu

Maršruta beigās gājēji nonāk tornī, pa kuru vai nu kāpt uzreiz lejā, vai uzkāpt 36 metru augstumā, nonākot skatu laukumā. No tā atveras skaisti skati uz Šventoji upes līkloču ieleju. Iespaids līdzīgs kā lūkojoties uz mūsu Gaujas senleju.

Interesanti, ka pieskaroties takas un arī skatu torņa margām, ikviens sajūt visai spēcīgu konstrukcijas vibrāciju.

Pirmajā brīdī prātā iešaujas domas par būves drošību. Taču, visticamāk, takas  un arī torņa konstrukcija speciāli uzbūvēta tā, lai šo vibrāciju interesenti sajustu. Ievērojām, ka takas personāls regulē cilvēku skaitu uz tās.

Torņa pakājē kalna nogāzē iebūvētas telpas, kur ceļotāji atradīs labierīcības, bet hallē var iegādāties suvenīrus un bioloģiskus skaistumkopšanas produktus no Anišķu apkārtnes augiem. Iepretim auto stāvvietai teltis ar karstiem dzērieniem un uzkodām. Tornis turklāt ir aprīkots ar liftu, tādēļ piemērots arī ģimenēm ar maziem bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Jāpiebilst, ka laikam jau jaunatvērtās gaisa takas dēļ, šoruden “Lajų tako komplekso” ir ļoti apmeklēts. Mašīnas bija novietotas rindā gar piebraucamo ceļu vairāku kilometru garumā un arī rinda uz ieeju gaisa takā stiepās aptuveni simts metrus gara.

Piebraukt līdz autostāvvietai bija nereāli, mašīnu rinda stiepās vairāku kilometru garumā

Piebraukt līdz autostāvvietai bija nereāli, mašīnu rinda stiepās vairāku kilometru garumā

Mūsu brauciens uz Anišķiem sākās Jēkabpilī, kas atrodas mazāk nekā 150 kilometru attālumā. Ceļā, dodoties caur Latvijas pierobežas pilsētu Aknīsti, tālāk caur Jodupi un Rokiškiem Lietuvā, pavadījām nepilnas divas stundas. Izbraucot no Aknīstes, līdz robežai ir padsmit kilometrus garš gruntsceļa gabaliņš, taču šobrīd tas ir apmierinošā stāvoklī. Ja iz vēlme izmantot tikai asfaltētus ceļus, jādodas no Aknītes ar nelielu līkumu caur Subati.

No Rīgas attālums līdz Anišķiem ir 205 km un, braucot caur Biržiem, celā jāpavada ap trim stundām.

Lietuvā daudzviet izmantojot  Eiropas struktūrvienību finansējumu ir uzbūvēti skatu torņi, kas ļauj priecāties par lieliskām ainavām

Lietuvā daudzviet izmantojot Eiropas struktūrvienību finansējumu ir uzbūvēti skatu torņi, kas ļauj priecāties par lieliskām ainavām

Vēl piebildīsim, ka Anišķos un apkārtnē ir vēl ne mazums interesanti apskates objekti. Piemēram, zirgu muzejs un šaursliežu dzelzceļš. Mēs vēl izbraucām ārpus pilsētas, uzkāpt kādā mazāka augstuma skatu tornī, kas paver gleznainus skatus uz salām bagātu ezeru un lieliem mežu masīviem.

Ir vērts veltīt dienu salīdzinoši netālo Anišķu apskatei vēl šoruden, kad koku lapas iekrāsosies pavisam raibas.