Demagoģijas dzirkstošais šarms

BangernomicsMini_01_1500

Stulbums, ko, atsaucoties uz anonīmiem krūmu ekspertiem, tiražē dažādi mediji, dažkārt mēdz būt gluži pārsteidzošs. Kā, piemēram, „USA Today” secinājums, ka veci automobiļi ir bīstami jauniem vadītājiem.

Nē, tie nav bīstami tādēļ, ka kož vai spļaudās, tie nemēdz pašaizdegties, pa ventilācijas sistēmas atverēm piepildīt salonu ar tvana gāzi vai nepieredzējušu jaunieti nožņaugt ar drošības jostām… Tādas un līdzīgas ainiņas nāk prātā, atceroties dažādas speciāli infantilai jeņķu publikai producētas šausmu filmas.

Kā izrādās, Satiksmes Drošības Apdrošināšanas institūta (IIHS) eksperti ir izanalizējuši negadījumu statistiku laika posmā no 2008. līdz 2012. gadam un, apsekojot jaunāko vecuma grupu – no 15 līdz 17 gadiem – secinājuši, ka lielākā daļa no CSN bojā gājušajiem vadījuši par 11 gadiem vecākas automašīnas. Turklāt trešā daļa no bojā gājušajiem atradušies pie stūres kompaktklases un mazākiem spēkratiem. Zinātnieki norāda, ka vecākām automašīnām bieži viena nav tāda moderna drošības aprīkojuma kā ESP, sānu pneimospilvenu u.tml. Taču šajā statistiskajā savārstījumā nekas netiek runāts par CSN cēloņiem.

Bet drošības aprīkojuma trūkums taču neizraisa avārijas.

Muļķība un neapdomība gan. Vai gadījumā lielāka problēma nav jauno vadītāju nepietiekamā apmācība? Bet varbūt datorpaaudzes garīgais infantilisms?

Brīnums, ka šie jeņķu statistiķi sadarbībā ar visu zinošajiem medijiem nav secinājuši, ka tā vietā, lai jauniešu nāvēs vainotu vecos spēkratus, varētu slepkavības mēģinājumā apsūdzēt vecākus, kas saviem lutekļiem autobraukšanas karjeras sākumā iegādājās lētas (bieži vien savai pieticīgai rocībai atbilstošas) lietotas automašīnas. Tam pierādījumus atkal varētu meklēt skaitļos. Raugi, šo piecu gadu laikā apkopotā statistika taču nav konstatējusi nevienu CSN, kad kāds jaunietis būtu gājis bojā, atrazdamies pie stūres jaunam „Rolls-Royce Ghost” vai „Maybach”…

Un šeit īsti vietā būtu uzdot retorisko jautājumu: vai jums nerūp jūsu bērnu drošība?

Joprojām atceros, kā pie mums tika „izspēlēta šī kārts”, kad vajadzēja steidzamības kārtā uzspiest bērnu sēdeklīšu obligātu lietošanu.