FOTO: “AutoMedia Latvia” ceļojums: ar jauno “VW T-Cross” apceļojam Cēsis, Raunu un Vecpiebalgu

1-Celojums pa Vidzemi ar VW T-Cross_28.07.2019

Jūlijs un augusts ir superbagāts ar interesantiem pasākumiem un izklaidēm. Tik bagāts, ka kādā jūlija nedēļas nogalē „AutoMedia Latvia” bija grūtas izvēles priekšā. Proti, vai doties uz Jūras svētkiem Klaipēdā, vai tepat uz Valmieras pilsētas svētkiem, vai uz līdzīgu svinēšanu Līvānos, vai vēl kur citur. Pateicoties galvenokārt mūziķu apvienības „Dagamba” koncertam, izvēle beigu beigās krita par labu Valmierai.

Nākamajā dienā atpakaļceļā „AutoMedia Latvia” apmeklēja dažas interesantas vietas Valmieras apkārtnē, Cēsīs, Raunā un Vecpiebalgā.

Uz Cēsīm izlēmām nebraukt pa taisnāko ceļu, bet mest līkumu gar Mūrmuižu. Izrādījās, ne velti, jo Mūrmaižā ir senatnīgi skaits muižas parks un arī pats Mūrmuižas kungu nams un muižas ēku komplekss vēl braši turas.

Mūrmuiža

Mūrmuiža

Turpinot ceļu, atklājām Skangaļu muižu. Tagad Pestīšanas armijas valdījumā esošu viesu namu. Skangaļu un arī jau pieminētā Mūrmuiža agrāk piederējusi Knīrīmu dzimtai. Pēdējais īpašnieks Voldemārs fon Knīrīms (1849-1935) bija Rīgas Politehniskā institūta rektors. Pēc viņa iniciatīvas muižā tikusi izveidota praktisko mācību vieta topošajiem lauksaimniecības studentiem. Starp citu, Voldemāra fon Knīrīma mazdēls Ūlofs Palme (1927-1986) divkārt bijis Zviedrijas premjerministrs, bet bērnību līdz 1939. gadam vasaras pavadījis Latvijā – Skangaļu muižā.

Skangaļu muiža

Skangaļu muiža

Turpinot ceļu Cēsu virzienā „AutoMedia Latvia” nevilšus nonāca „Kalāčos” – iepriekšējā vakarā Valmieras pilsētas svētkos grupas „Pērkons” izpildījumā dzirdēto dziesmu autora Eduarda Veidenbauba (1867-1892) dzimtajās mājās-muzejā.

Eduarda Veidenbauma piemineklis "Kalāču" dārzā

Eduarda Veidenbauma piemineklis “Kalāču” dārzā

Paldies gidei (biju tik neveikls, ka pat vārdu neuzjautāju) par garu un sirsnīgu ekskursiju Veidenbaumu ģimenes un „Kalāču” vēsturē. Gribat uzzināt, ko savā tikai 24 gadus ilgajā mūžā paveica Eduards Veidenbaums, aizbrauciet uz „Kalāčiem”! Interesanti, ka Eduarda Veidenbauma tēvs „Kalāčus” savulaik izpirka no Skangaļu muižas īpašniekiem – tātad fon Knīrīmiem.

Cēsu pilsēta tūristam ir interesanta jebkurā gadalaikā, bet jo īpaši vasarā. Vecpilsētā allaž pavada viduslaiku kolorīts. Un ne tikai Cēsu pils kompleksā, bet arī šaurajās vecpilsētas ieliņās, kur allaž iespējams atrast, ko jaunu. Cēsis kopumā un arī vecpilsēta mainās.

Gardu maltīti, ja tīk suši, var ieturēt namā iepretim "VW T-Cross"

Gardu maltīti, ja tīk suši, var ieturēt namā iepretim “VW T-Cross”. Atradīsiet?

„AutoMedia Latvia”, piemēram, novēroja, ka ir uzsākta vērienīga Svētā Jāņa baznīcas fasādes restaurācija. Līdztekus viduslaiku pilij šī kulta celtne ir otrs ievērojamākais senlaiku objekts Cēsīs un viens no vecākajiem viduslaiku arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Baznīca celta jau 13.gadsimtā un ir viena no senākajām kulta celtnēm Latvijā. Tā ir bijusi Livonijas ordeņa doms, tajā apglabāti ordeņa mestri, garīdznieki un bruņinieki. Zīmīgi, ka baznīcas slieksnis atrodas tieši 100 metrus virs jūras līmeņa, kas atbilst Rīgas Pēterbaznīcas gaiļa augstumam virs jūras līmeņa.

Senā Svētā Jāņa baznīca kādu laiku būs nomaskējusies

Senā Cēsu Svētā Jāņa baznīca kādu laiku būs nomaskējusies

Vēl “AutoMedia Latvia” atklāja Cēsu maize, ko gatavo turpat sānieliņas senā namā. Cēsu maizes darbnīcas (par ceptuvi to īsti negribas saukt) radītājs un dvēsele ir Agnis Elperis – cēsnieks, IT speciālists, kuram atslodzei no modernajām tehnoloģijām prasījies, ko pavisam citu. Maizīte īpaša un… garda. Nosmeķējām un arī mājās aizvedām.

Šajā namā top Cēsu maize. To turpat var arī iegādāties

Šajā namā top Cēsu maize. To turpat var arī iegādāties

Cēsis ir zināmas arī ar savu īpašo lomu Latvijas atbrīvošanas cīņu laikā un pilsētā ne viens vien objekts par to atgādina. Taču līdzās senajam attīstās jaunais. Piemēram, Netālu no centra nu jau darbojas jauns un moderns stadions. Neesat bijuši kādu laiciņu Cēsīs? Atbrauciet! Cēsis atkal pārsteigs. Aizejiet kaut vai uz kādu koncertu vai izrādi Jura Žagara lolotajā Cēsu akustiskajā koncertzālē! Nenožēlosiet.

Caurbraucot Cēsīm tuvējos Priekuļus “AutoMedia Latvia” priecājās par pērnruden realizēto galvenās ielas rekonstrukciju. Un tās malā ievēroja ko līdzīgu tādam kā neliela, muzejam, kur novietoti senāki un ne tika seni, bet jau retro statusā esoši spēkrati. Blakus pagalmā glītā rindā salikti vēl neatjaunoti vecie automobiļi. Objekts gan bija slēgts, bet gan jau tas var tapt apskatāms, ja zvanīsiet uz pie vārtiem norādīto tālruni.

Vesela antīko auto bagātība Priekuļos

Vesela senu un mazāk senu auto bagātība Priekuļos

No Priekuļiem “AutoMedia Latvia” mūsu sabiedrotā “VW T-Cross” stūri grieza Raunas virzienā. Pa ceļam uz Raunu apmeklējām atdzimt sākušās Vaives dzirnavas. Vēl nesen šis savā ziņā unikālais 19.gadsimta objekts – ēku un slūžu komplekss – bija pamests. Nu tur valda kārtība un rosība. Slūžu un kriteņu sistēma sakopta, bet dzirnavu klēts-kaltes ēkā iekārtots viesu nams. Ēka nodota ekspluatācijā tikai 2018. gada 16. novembrī. Pavisam nesen. Bija redzams, ka jaunie saimnieki ķērušies klāt arī savulaik nodegušajai dzirnavu ēkai.

62-Celojums pa Vidzemi ar VW T-Cross_28.07.2019

Dzirnavu apkārtnes daba ir kolosāla. Pastaigas pa smilšakmens veidojumu stāvkrastu Vaives upes un tālāk arī Raunas upes krastos var nest īpašu vizuālo baudījumu.

57-Celojums pa Vidzemi ar VW T-Cross_28.07.2019

Ceļa turpinājumā “AutoMedia Latvia” konstatēja, ka Jaunraunas muižas kungu nams, atšķirībā no iepriekš apmeklētajām muižām atrodas kritiskā stāvoklī, lai gan 19.gadsimtā celtā ēka tikusi uzskatīta par vienu no izcilākajiem klasicisma stila muižu paraugiem Cēsu apkārtnē. Puslīdz labā stāvoklī ir vien dažas saimniecības ēkas.

Jaunraunas muižas kungu nama bēdīgās atliekas

Jaunraunas muižas kungu nama bēdīgās atliekas

Senā Rauna mūs sagaidīja bez īpašiem jaunatklājumiem, taču šīs mazpilsētiņas šarms mazumā neiet. Raunai viduslaikos bijusi visai ievērojama loma. Par to joprojām liecina Rīgas bīskapu kādreiz varenās Raunas mūra pils atliekas.

Ļoti nozīmīgs objekts ir arī Raunas luterāņu baznīca.

Ļoti nozīmīgs objekts ir arī Raunas luterāņu baznīca.

Un kurš gan nav vismaz dzirdējis, ja ne savām acīm redzējis tā saukto Raunas Staburagu – kā tiek lēsts, vismaz 8000 gadus seno saldūdens kaļķiežu atsegumu, pār kuru plūst avots. Tas atrodas netālu no Raunas, Raunas upes krastos.

No Raunas ceļš veda uz Turenes pusi, kur netālu Lodes muižā “AutoMedia Latvia” redaktors, jaunībā studējot ģeogrāfiju, vairākkārt atradās lauku praksēs, apgūstot gan augšņu zinības, gan meteoroloģijas gudrības, gan ģeoloģijas un kartogrāfijas pamatus.

Lodes (Apšu) luterāņu baznīca

Lodes (Apšu) luterāņu baznīca

Bija patīkami vērot, ka Lodes muiža ir apkopta un, šķiet, joprojām kalpo kā Latvijas Universitātes prakšu bāze, lai gan vēsturisko liecību tur vairs maz. Atcerējos, ka netālu no Lodes muižas bija unikāla koka baznīca – Lodes jeb Apšu luterāņu baznīca. Tā joprojām stāv lepni sliedama savu stāvu pret debesīm – viena no retajām koka guļbūves baznīcām, kas Latvijā saglabājusies līdz mūsdienām. Celta 1780.gadā.

Visu ceļojumu mūs pavadīja burvīgās Vidzemes ainavas

Visu ceļojumu mūs pavadīja burvīgās Vidzemes ainavas

Apliecot pilnu loku gleznainajam Alauksta ezeram, kas iecienīts makšķernieku vidū, vakars “AutoMedia Latvia” pārsteidza Vecpiebalgā. Taču paspējām papriecāties par leģendārajām Vecpiebalgas ūdensrozēm un apskatīt Vecpiebalgas muižu, kas atrodas nevis pašā Vecpiebalgā, bet gan dažus kilometrus attālajos Inešos.

7-Celojums pa Vidzemi ar VW T-Cross_28.07.2019

Vecpiebalgas muižu ir saglabājusi īpašumā un saglābusi pašvaldība. Taču jaunu dzīvību tai palīdzējis iedvest arī Jānis Ronis – kādreiz tik varenās Latvijas porcelāna ražošanas tradīciju pašreiz vienīgais turpinātājs

Vecpiebalgas muižā izveidota “Piebalgas porcelāns” ekspozīcija un netālu bijušajā pienotavas ēkā top “Piebalgas porcelāns” izstrādājumi, kas jau pazīstami visnotaļ tālu pasaulē. Jānis Ronis mums atklāja, ka ideju attīstībai vēl ir gana. Tostarp vienā muižas kompleksa ēkā izveidot porcelāna muzeju.

Vēl mēs paspējām uzkāpt Brežģa kalna skatu tornī (agrāk tur tāda nebija), apskatīt Dzērbenes muižu un vēl šo to (skatiet fotogaleriju).