Jūrmalā izveido unikālu gājēju pāreju

Gajeju-pareja-Melluzi-2

Jūrmalā, Mellužu prospektā pie estrādes izveidota jauna veida paaugstinātas drošības gājēju pāreja. Pirms pārejas uz ceļa uzklāts automašīnu bremzēšanas ceļu samazinošs pārklājums.

Jaunā pāreja ierīkota pēc būvnieka SIA “M-2” iniciatīvas sadarbībā ar Jūrmalas pilsētas domi, sperot pirmos soļus šādas metodes ieviešanai Latvijā. Uzņēmuma pārstāvis Ainārs Gailis skaidro, ka

Lietuvā ik gadu šādi tiek pārveidotas aptuveni 800 gājēju pārejas,

kamēr Latvijā šīs tehnoloģijas ieviešana ir pašā sākuma stadijā.

Satiksmes drošības eksperts Pauls Timrots: “Tas ir pozitīvi un atbalstāmi, ka tiek meklētas jaunas tehnoloģijas un veikti eksperimenti. Ja visu darīsim tikai tā, kā ir noteikts valsts standartā, nespēsim tikt uz priekšu. Tikai praksē pamēģinot ko jaunu un vērtējot tā iznākumu, ceļu satiksmes drošība Latvijā var attīstīties.”

Pārklājot ceļu pirms gājēju pārejas ar abrazīvu materiālu, izmantojot auksto metodi, tiek paaugstināta satiksmes drošība. Pirmkārt, pārklājums gandrīz uz pusi samazina bremzēšanas ceļa garumu. Otrkārt, sarkanās krāsa un reljefs papildus pievērš autovadītāju uzmanību, tuvojoties gājēju pārejai. Šāda pārklājuma noturība, atkarībā no satiksmes intensitātes un ceļa apstrādes ziemā, ir no diviem līdz septiņiem gadiem.

Jūrmalas domes Pilsētsaimniecības pārvaldes būvniecības nodaļas vadītājs Māris Demme skaidro: “Pirmo paaugstinātas drošības gājēju pāreju esam ierīkojuši pie Mellužu estrādes, jo šeit ir plaša gājēju plūsma. Vērtēsim šī projekta iznākumu ilgākā laika periodā un tad domāsim par iespējām nākotnē labiekārtot arī citas pārejas.”