Latvijā iedzīvotāji savas braukšanas prasmes vērtē augstāk kā igauņi un lietuvieši

GYDU_The_difference_between_an_A_and_a_G_graded_tire_fuel_saving

Baltijas valstīs pašu autobraucēju nekompetence tiek uzskatīta par galveno ceļu satiksmes negadījumu iemeslu. Šādi domā deviņi no desmit igauņiem un lietuviešiem, bet tikai 76% latviešu, atklāj Goodyear Riepu barometrs.

Goodyear Riepu barometrs 2014 ir balstīts uz 2013/2014.gadu mijā veikto „Goodyear Dunlop” zīmola uztveres aptauju, ko veica „GFK Custom Research”. Aptaujā piedalījās 4200 respondenti no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas un Somijas vecumā no 25 – 59 gadiem.

Uz jautājumu, kas izraisa ceļu satiksmes negadījumus, vairākums Baltijas valstu iedzīvotāju atbildēja, ka vainojama autovadītāju sliktā braukšanas prasme.

Igaunijā un Lietuvā šādi domā līdz pat 88% un 89% procenti aptaujāto, kamēr Latvijā šādi domā 76% respondentu.

Par otru bīstamāko negadījumu iemeslu tiek minēta automašīnas vadīšana alkohola vai narkotisko vielu reibumā. Visvairāk par braukšanu reibumā ir norūpējušies igauņi, no kuriem 79% to uzskata par avāriju iemeslu.

Pārlieku nolietotas automašīnas riepas arī tiek uzskatītas par avāriju iemeslu. Septiņi no desmit aptaujātajiem igauņiem atzinuši, ka ceļu satiksmes negadījumos vainojamas nodilušās automašīnu riepas. Latvijā un Lietuvā šādi domā attiecīgi 60 un 67 procenti aptaujāto.

Starp biežiem ceļu satiksmes negadījumu iemesliem atzītas arī pārlieku nolietotas riepas un auto vadīšana apreibinošo vielu ietekmē. 40% no aptaujātajiem baltiešiem domā, ka negadījumus izraisa atļautā ātruma pārsniegšana.

Turpretim ātruma pārkāpšanu baltieši neuzskata par riskantu. Tikai katrs piektais lietuvietis norāda atļautā ātruma pārsniegšanu kā ceļu satiksmes negadījumu cēloni. Latvijā attiecīgais skaitlis ir nedaudz augstāks, 44 procenti. No baltiešiem visaugstākā cieņa pret ceļu satiksmes noteikumiem ir igauņiem, kur katrs otrais aptaujātais ir pārliecināts, ka ātruma pārsniegšana izraisa negadījumus.

“Pie ceļu satiksmes negadījumiem noved daudzi iemesli un autovadītāja braukšanas stils bieži vien ir izšķirošais. Taču pat vispieredzējušākais šoferis ne vienmēr varēs pārvarēt tādus faktorus kā slikti laika apstākļi, nodilušas riepas vai neprognozējamu ceļa stāvokli. Katrs autovadītājs ir atbildīgs par to, lai viņa automobilis būtu pilnā darba kārtībā ar atbilstošām riepām, un protams, ievērotu atļauto braukšanas ātrumu un veltītu maksimālu uzmanību ceļam,” norāda „Goodyear Dunlop” mārketinga menedžere Linda Brandeliusa.

Baltijas valstu iedzīvotāju uzskati par galvenajiem ceļu satiksmes negadījumu iemesliem:

Igaunija Latvija Lietuva
Autovadītāju kompetences trūkums 88% 76% 89%
Apreibinošo vielu ietekme 79% 67% 76%
Nodilušas riepas 71% 60% 67%
Zema ceļu kvalitāte 43% 70% 45%
Atļautā ātruma pārsniegšana 50% 44% 20%
Zema automašīnu kvalitāte 42% 37% 53%
Nekvalitatīvas jaunās riepas 42% 26% 40%

*Goodyear Dunlop zīmola uztveres aptauja