Nākamgad plānots sakārtot ap 1000 km ceļu

Celsh_2

Kā šodien (4.11.) Autoceļu padomes sēdē informēja ”Latvijas Valsts ceļu” valdes priekšsēdētājs Jānis Lange, nākamgad plānots remontēt un sakārtot autoceļus ar kopējo garumu ap 1000 km, šim mērķim atvēlot 357,4 miljonus eiro.

Tostarp plānots sakārtot 300 km valsts galveno autoceļu, 500 km reģionālās nozīmes ceļus un 200 km vietējas nozīmes ceļus 46 objektos.

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss norādīja, ka kopējais līdzekļu apjoms valsts autoceļiem joprojām ir nepietiekams, tāpēc cerības tiek liktas arī uz jaunās politikas iniciatīvas līdzekļiem. Ja šo līdzekļu nebūs, darbus vietējas nozīmes ceļos nevarēs veikt. Ministrs cer arī uz Latvijas Pašvaldību savienības atbalstu šajā jautājumā.

Kā uzsvēra Lange, sakarā ar to, ka vietējie ceļi nav prioritāri nevienā valsts plānošanas dokumentā, tad valsts finansējums to sakārtošanai ir vitāli svarīgs. Galveno un reģionālo autoceļu remontdarbiem finansējums nāk no Eiropas Savienības fondiem ar valsts budžeta līdzfinansējumu. Turpretim vietējo ceļu sakārtošana ir vienīgi valsts budžeta jautājums.

Nākamgad remontdarbi turpināsies uz Liepājas šosejas, tiks pabeigts remonts uz šosejas Jelgava-Eleja līdz Lietuvas robežai, notiks darbi arī uz autoceļa Rēzekne-Daugavpils un citviet. Jau šobrīd ”Latvijas Valsts ceļi” veic iepirkumus un slēdz līgumus ceļu būvdarbiem 2015.gadā. Oktobrī tika parakstīts līgums par remontdarbiem uz autoceļa Tukums-Auce-Lietuvas robeža posmā no Auces līdz Vītiņiem, tur darbus veiks ”Ceļu pārvalde”, kā arī par remontdarbiem uz autoceļa Krāslava-Preiļi-Madona posmā no Atašienes līdz Ļūmāniem, kur strādās SIA ”Saldus ceļinieks”. Šie darbi notiks par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem.

Kā ziņots, nākamajam gadam no ES fondiem (periodam no 2014. līdz 2020. gadam) paredzēti 98,3 miljoni eiro un vēl 24,6 miljoni eiro ES finansējums no iepriekšējā finanšu perioda. Plānotais valsts budžeta bāzes finansējums – aptuveni 125 miljoni eiro. Vēl 11 miljonus plānots iekasēt no autoceļu nodevas, 38 miljoni eiro būs valsts mērķdotācija pašvaldību autoceļiem, bet 12 miljoni – Zemkopības ministrijas autoceļu programmām.

Autoceļu padomes mērķis ir sekmēt vienotas valsts politikas izstrādi un īstenošanu, kā arī valsts pārvaldes iestāžu, pašvaldības institūciju un nevalstisko organizāciju darbības koordināciju autoceļu jomā. Autoceļu padomes sastāvā ietilpst pārstāvji no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, biedrības “Latvijas Ceļu būvētājs”, Latvijas Ceļinieku asociācijas, Transportbūvju inženieru asociācijas, Latvijas Automoto biedrības, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas, autopārvadātāju asociācijas “Latvijas auto” un Publiskās un privātās partnerības asociācijas. Padomes sastāvā iekļauti arī plānošanas reģionu pārstāvji.