Neuzmanība vai neprasme? Pēc apdrošinātāja datiem auto stāvvietās bieži negadījumus izraisa, braucot atpakaļgaitā

Avarija stavvieta_Publicitātes foto

Saskaņā ar apdrošināšanas sabiedrības ERGO negadījumu uzskaites statistiku ik gadu liels satiksmes negadījumu skaits izraisīts neuzmanīgi vai neprasmīgi novietojot auto stāvvietās. Pērn, piemēram, ERGO vien saņema ap 1660 atlīdzību pieteikumus par transportlīdzekļu bojājumiem, kas radušies autostāvvietās.

Apdrošinātājiem šāda situācija nav patīkama, jo „sit pa kabatu”. Ik gadu ERGO saņemot vismaz 1500 atlīdzību pieteikumu par auto bojājumiem stāvvietās. Pērn 63 % no tiem bijuši OCTA, 31 % – KASKO, 3 % –DubultOCTA* un 3 % – Zaļās kartes pieteikumi par negadījumiem ārvalstīs.

Kopējais šādu pieteikumu skaits un to sadalījums pa apdrošināšanas veidiem gadu no gada ERGO būtiski nemainās, taču vidējā atlīdzības summa remonta izmaksu pieauguma dēļ diezgan strauji palielinājusies, norāda uzņēmums. 2018.gadā tā bija 697 eiro, 2021.gadā – 754 eiro, bet pērn jau 1004 eiro.

“Atpakaļgaitā izbraucot no stāvvietas, vadītāji nepamana aizmugurē braucošus vai stāvošus auto, kā rezultātā notiek sadursmes.

Negadījumus veicina arī stāvvietu šaurība, kas patlaban tiek apspriesta pat normatīvo aktu līmenī.

Tā rada situācijas, kad, atverot automašīnas durvis, tiek bojāti blakus novietotā auto sāni. Tāpat pie transportlīdzekļu bojājumiem noved citas autovadītāju kļūmes: neprasme novērtēt sava auto gabarītus, zīmju neievērošana, ceļa nedošana, uzbraukšana apmalēm u.c. Tādēļ jāatceras, ka jebkura veida stāvvietās jābūt ļoti vērīgiem, modriem un ceļu satiksmes noteikumi jāievēro tikpat stingri kā uz ielas – stāvlaukumos tiem ir tāds pats juridiskais spēks,” skaidro ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktore Ilze Andersone.

Dažus padomus, ka, iespējams, ļaus izvairīties no negadījumiem parkojoties sniedz “Drošas Braukšanas Skolas” vadītājs Jānis Vanks:

  • Stāvvietas ir dažādas, un pirmais, ko noteikti vajadzētu darīt, ir novērtēt brīvās vietas platumu un automašīnas izmērus. Jāmācās sajust sava auto gabarīti. Tā ir prakses lieta. Speciālistu vadībā šīs iemaņas var uzlabot, piemēram, piesakoties projektam “ParkoSkola”.
  • Otrs svarīgs faktors ir ceļu satiksmes noteikumu ievērošana. Noteikti jāatceras, ka stāvlaukumos darbojas tie paši ceļu satiksmes noteikumi, kas citviet – ātruma ierobežojumi, zīmes un pārējie norādījumi. Noteikti nedrīkst aizmirst, ka daudzviet darbojas “labās rokas likums”, ja ir vienādas nozīmes krustojumi.
  • Noteikti jāievēro horizontālie apzīmējumi. Svarīgi ir novietot automašīnu starp līnijām, tām neuzbraucot. Ja visi novietos automašīnu precīzi līnijās, tad arī būs mazāka iespēja piedzīvot nepatīkamas situācijas un apskādēt automašīnas.
  • Veicot manevrus atpakaļgaitā, nedrīkst steigties. Rūpīgi jāpārliecinās, ka aizmugurē nav šķēršļu, netuvojas automašīnas vai gājēji. Nekādā gadījumā nedrīkst novērst uzmanību ar blakus lietām.
  • Jāuzmanās no uzbraukšanas apmalēm. Katra situācija jāizvērtē individuāli, bet kopumā nav nepieciešams parkoties tā, lai riteņi atsistos pret apmali.
  • Braucot ārā no stāvlaukuma, kurā no abām pusēm stāv automobiļi, jāizvairās no priekšlaicīgas stūres griešanas. Vispirms jāpabrauc taisni ārā no stāvvietas un tikai tad var sākt veikt manevru. Pretējā gadījumā pastāv liela iespēja aizķert paralēli stāvošos auto.
  • Uzmanīgi jāver vaļā auto durvis pat, ja šķiet, ka attālums no blakus stāvošajām automašīnām ir drošs. Stāvvieta jāizvēlas, vadoties pēc auto gabarītiem – ja redzam, ka kāds novietojis automašīnu pārāk tuvu līnijai, labāk nenovietot auto blakus un pameklēt citu, plašāku vietu.
  • Novietojot auto, jāatceras par stāvbremzes lietošanu, lai automašīna nesāktu ripot. Latvijā nav tik izteikta reljefa, bet ārvalstīs, novietojot auto slīpumā, papildus stāvbremzei tiek izmantoti auto riteņi, iegriežot stūri tā, lai riteņi balstītos pret apmali un neļautu automašīnai ripot.
  • Lai uzlabotu auto novietošanas prasmes, ERGO sadarbībā ar “EuroPark” un “Drošas Braukšanas Skolu” aicina pieteikties “ParkoSkolas” bezmaksas nodarbībām – www.parkoskola.lv.