Nīderlandē jau nākamgad taps nākotnes autoceļu modelis

Smart Highway 01

No nākamā gada vidus Nīderlandē pirmo reizi pasaulē paraedzēts ieviest „Smart Highway” ceļus, kas tiks aprīkoti ar interaktīvu gaismojumu un meteoroloģisko apstākļu indikāciju, vēsta tehnoloģiju žurnāls „Wired”.

„Smart Highway” ideju gatavojas realizēt „Studio Roosegaarde” un infrastruktūras vadības grupa „Heijmans”. „Studio Roosegaarde” dizainera Dana Rozegārda vadībā ir izstrādājusi luminiscējošu pulveri, ar ko paredzēts aizstāt pašreizējos ceļu apzīmējumus, kā arī izveidot uz ceļiem vēl līdz šim neredzētus – piemēram, sniegpārsliņu simbolus. Šis pulveris spējot akumulēt saules gaismu un, iestājoties tumšajam diennakts laikam, to atkal izdalīt līdz pat 10 stundu ilgumā.

Sniegpārslu attēli uz ceļa virsmas kļūšot redzami, ja temperatūra pazemināšoties līdz atzīmei, kad ceļa virsma, iespējams, būs slidena.

Kā raksta „Wired”, pirmie eksperimentālie „Smart Highway” ceļa posmi, kas būšot tikai dažus simtus metru gari, tiks ierīkoti Brabantes provincē. „Smart Highway” vēlāk paredzēts apgādāt arī ar ietaisēm, kas spēs uzlādēt elektromobiļu akumulatorus. Akumulatoru uzlādes punkti tikšot „baroti” no vēja elektrostacijām, kas ieslēgšoties automātiski, tuvojoties automobilim.

Vēlāk līdzīgu projektu plānots īstenot arī ASV rietumu piekrastē, kur „Google” izmēģina savus bezpilota automobiļus.