Pētījums: mobilā telefona lietošana un mūzikas klausīšanās palielina risku pakļūt zem auto, šķērsojot brauktuvi

Plavinas_gajeju pareja

Pētījumā, ko ASV, Sietlā veica „Harborview Injury Prevention and Research Center” noskaidrots, ka katrs trešais gājējs, kas šķērso gājēju pāreju, runā pa mobilo telefonu. Mūzikas klausīšanās, īsziņu rakstīšana un runāšana pa telefonu novērš gājēju uzmanību no ceļu satiksmes vērošanas, tādējādi ievērojami palielinot negadījuma risku.

Pētījuma rezultāti liecina, ka cilvēki, kas, šķērsojot gājēju pāreju, vienlaicīgi raksta īsziņas, to dara ilgāk (7%), un risks neievērot sarkano gaismu luksoforā ir četras reizes lielāks. Savukārt gājēji, kas klausās mūziku, pirms gājēju pārejas šķērsošanas retāk paskatās uz abām pusēm (10%).

Drošības lietas, šķērsojot brauktuvi, it kā ir elementāras, taču gājēji visā pasaulē, tai skaitā Latvijā, rutīnas pārņemti bieži  izturas nepiedodami nevērīgi.

„Pirms jebkura ceļa šķērsošanas, ir noteikti jāpaskatās uz abām pusēm. Lai gan automašīnu vadītājiem ir atbildība pret gājējiem, nevajadzētu aizmirst, ka arī autovadītāji var gājējus nepamanīt vai pamanīt pārāk vēlu,” atgādina Polijā bāzētās „Renault Braukšanas Skolas” instruktori.

Ja mēs kaut ko darām ļoti bieži, mēs zaudējam modrību. Gājēju pāreja ir vieta, kas prasa koncentrēšanos, jo ir jāapzinās, ka tādējādi gājējs piedalās ceļu satiksmē. „Īpaša piesardzība, šķērsojot brauktuves, jāievēro ziemas periodā, kad automašīnu apstāšanās distance laika un ceļa apstākļu dēļ ir daudz garāka.