Sievietes pie auto stūres Latvijā izraisa trīsreiz mazāk avāriju nekā vīrieši

Sieviete pie stures_Diina

Ceļu Satiksmes Drošības direkcijas (CSDD) apkopotie dati liecina, ka ik gadu Latvijā palielinās sieviešu – autovadītāju skaits un pašlaik daiļais dzimums veido jau 40% no visiem šoferīšiem.

Salīdzinājumā ar vīriešiem, sievietes brauc uzmanīgāk, vairāk domājot par drošību.

Kopumā no visiem ceļu satiksmes negadījumiem tikai trešdaļu izraisa daiļā dzimuma pārstāves.

Lielākoties sieviešu veiktie ceļu satiksmes pārkāpumi ir mazsvarīgi un notiek aiz neuzmanības. Ja viņām ir pārkāpumu uzskaites punkti, tad pārsvarā no 1 līdz 3 punktiem. Tikai 39 sievietēm Latvijā ir 12 un vairāk punktu. Salīdzinot ar stipro dzimumu, 716 vīriešu ir „iebraukuši” lielajos punktos. Savukārt 16 punktus un vadītāju apliecības atņemšanu uz šo brīdi ir nopelnījušas 7 sievietes un 30 reizes!!! vairāk vīrieši (215).

Ne vien Latvijas statistika liecina par to, ka sievietes ir apzinīgākas un disciplinētākas autobraucējas. Dienvidvelsas Universitāte izpētījusi, ka sievietes prasmīgāk tiek galā ar parkošanos, kā arī daudz atbildīgāk vada auto lielā satiksmes plūsmā. Savukārt vīrieši pie stūres ir daudz agresīvāki un neuzmanīgāki, kas kļūst par iemeslu lielajam viņu izraisīto negadījumu skaitam, turklāt tie lielākoties ir smagi un ar nopietnām sekām. Līdzīgus secinājumus ieguvuši arī pētnieki Austrālijā.

Taču neatkarīgi no tā, vai tie ir Lielbritānijas, Austrālijas vai ASV pētnieki, visi atzīst, ka sievietes pie stūres ir daudz atbildīgākas un uzmanīgākas, kam pamatā ir viņu rūpes par ikviena satiksmes dalībnieka drošību un mazāka iekāre riskēt nekā vīriešiem.

Par spīti tam, sievietes Latvijā izdara pārkāpumus un visbiežāk Valsts policija daiļā dzimuma pārstāves sodījusi par ātruma pārsniegšanu. Citi sieviešu biežāk izraisītie pārkāpumi – pārvietošanās gaišajā dienas laikā bez iedegtām gaismām, apstāšanās un stāvēšanas noteikumu neievērošana, kā arī runāšana pa mobilo tālruni.

Lielākoties Latvijas sievietes pārkāpušas atļauto ātrumu apdzīvotās vietās vai dzīvojamajās zonās – gandrīz 50 tūkstoši dāmu. Savukārt 17 tūkstoši daiļā dzimuma pārstāves policija pērn pieķērusi par transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate. 12 tūkstoši sieviešu vadījušas transportlīdzekli, kam nav bijusi OCTA apdrošināšana. Iespējams, ka viņas šos pārkāpumus nebūtu izdarījušas, ja laikus būtu reģistrējušās CSDD piedāvātajiem bezmaksas e-pakalpojumiem (https://e.csdd.lv). Šobrīd elektroniskos pakalpojumus lieto gandrīz 280 tūkstoši autovadītāju un no tiem tikai 33% ir sievietes.

CSDD ir apkopojusi populārākos sieviešu – autovadītāju vārdus Latvijā. Pirmajā vietā ierindojas Jeļenas (8483 vadītājas), otrā vietā – Tatjanas (7495), bet tālākajās vietās seko Ineses (6712) un Ingas (6641).