Snigšanas laikā Rīgas dome aicina autovadītājus neizmantot mašīnu, apsolot sabiedrisko transportu par brīvu

Ziemas satiksme pilseta

Lai mazinātu satiksmes plūsmas intensitāti un sastrēgumus intensīvas snigšanas laikā, Rīgas Domē pieņemts lēmums jau no 13.decembra ļaut autovadītājiem sabiedrisko transportu snigšanas gadījumā izmantot bez maksas, uzrādot automobiļa tehnisko pasi. Iebildumus pret šādu praksi cēlis Tiesībsarga birojs.

Rīgas pašvaldība informēs par prognozēto snigšanu jau iepriekšējā dienā. Šobrīd sinoptiķi prognozē, ka naktī uz ceturtdienu, 13.decembri Rīgā gaidāma ilgstoša snigšana, kas turpināsies līdz pēcpusdienai. Līdz ar to jau rītdien, uzrādot automašīnas tehnisko pasi, iedzīvotāji varēs izmantot sabiedrisko transportu bez maksas.

Informāciju, kad šādi atvieglojumi stājas spēkā un tiek pārtraukti, varēs atrast pašvaldības interneta vietnēs www.sniegs.riga.lv, www.riga.lv, kā arī par to tiks informēti plašsaziņas līdzekļi.

Biļetes vietā par derīgām braukšanai sabiedriskajā transportā tiks uzskatītas arī, piemēram, tehniskās pases, kuras izsniegtas uz līzinga kompāniju, citu ģimenes locekļu vai citu personu vārda. Šī nav pirmā reize, kad autovadītājiem sabiedriskais transports Rīgā ir par brīvu. Šādu praksi galvaspilsētā izmēģināja jau Eiropas Mobilitātes nedēļas noslēgumā ‒ Dienā bez auto šā gada septembra nogalē.

Iebildumi pret šādu problēmas risinājumu ir valsts Tiesībsargam.

Bezmaksas sabiedriskais transports Rīgā autovadītājiem stipras snigšanas laikā rada nevienlīdzīgu attieksmi pret mazāk aizsargāto, nabadzības riskam pakļauto sabiedrības daļu, kas ir spiesta pārvietoties ar sabiedrisko transportu visos laika apstākļos, jo nevar atļauties nopirkt automašīnu,  atzina Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja Ruta Siliņa, komentējot iniciatīvu, ar ko klajā nākusi Rīgas dome.

Tādējādi, pēc Tiesībsarga uzskata, tiek pārkāpts Satversmē noteiktais tiesiskās vienlīdzības princips. Siliņa arī sacīja, ka regulējumā, kas paredz braukšanas maksas atvieglojumus stipras snigšanas gadījumā autovadītājiem, ir saskatāms labas pārvaldības principa pārkāpums. «Ceļu sanitārā tīrība, tostarp pārmērīga sniega gadījumā, nav aizstājama ar alternatīviem risinājumiem,» norādīja Tiesībsarga biroja pārstāve.