Timrots atgādina: avārijai pietiek ar vienu neuzmanības sekundi (+VIDEO)

Timrota eksperimenti

Apdrošināšanas sabiedrība „Balta” sadarbībā ar TV raidījuma „Zebra” vadītāju Paulu Timrotu izveidojuši trīs videorullīšus, kas uzskatāmi pierāda to ko zinām (nu vismaz vairums zina), bet ikdienā parasti tomēr ignorējam. Proti, ka, vadot auto, ikviena stūrētāja blakusdarbība var novest līdz avārijas izraisīšanai.

Eksperimentā trīs autovadītāji kopā ar Paulu Timrotu devās nelielā izbraukumā pa Biķernieku trasi, kurā tika izvietoti dažādi „kaitēkļi”, kas var gadīties ceļā, piemēram, „Kāpurvilcējs” jeb lēni braucošs autovadītājs, kas traucē satiksmi vai kā citādi uz ceļa izrādās, „Bedrugrauzis” jeb bedres, kas novērš uzmanību no pārējiem satiksmes apstākļiem, kā arī „Mācītājmārīte” jeb komentējošs blakussēdētājs, kas nemitīgi aizrāda un māca šoferi, kā pareizāk braukt.

Pauls Timrots brauciena laikā arī atļāva autovadītājam pie stūres ēst, lasīt īsziņas un pārslēgt radio stacijas, kā jau vairums autovadītājs to mēdz darīt. Testa laikā auto eksperts skaitīja, cik ilgu laiku viens autovadītājs pavada, braucot ar novērstu skatienu no ceļa. Rezultātā viens autovadītājs uz ceļu 5 km braucienā neskatījās 23 sekundes.

Braucot ar ātrumu 50 kilometri stundā, vienā sekundē tiek veikti 13,88 metri, kas ir pietiekami ilgs laiks, lai rastos avārijas situācija.

Sagatavotie video apliecina, ka pat neilga brauciena laikā „neuzmanīgi” tiek nobraukti ļoti daudz metru, kuru laikā ir pavisam reāla iespēja avārijas izraisīšanai. Pauls Timrots norāda, ka velosipēdisti, motociklisti, gājēji vai priekšmeti uz ceļa ir ikdienišķa satiksmes sastāvdaļa, līdz ar to

pietiek tikai ar vienu neuzmanības sekundi, lai notiktu autoavārija.

„Lai saprastu, cik svarīgi ir skatīties uz ceļu, jāveic mazs matemātikas uzdevums – cik metru nobraucam vienā sekundē? Tātad – 50 kilometri stundā ir 13,88 metri sekundē, bet 90 kilometri stundā ir tieši 25 metri vienā sekundē! Tāpēc aicinu ikvienu pašam sev uzdot jautājumu – braucot pa šoseju, cik tas ir droši – neredzēt ceļu 50 metrus, kamēr meklējām citu radiostaciju, ēdam hamburgeru vai atbildam uz īsziņu?” retoriski jautā Pauls Timrots.

Kā rāda ASV veikti pētījumi, mobilā tālruņa lietošana braukšanas laikā vismaz 23 reizes palielina risku iekļūt avārijā. Tai pašā laikā Ņujorkas žurnāls „Prevention” izpētījis, ka vairāk nekā 85% no visiem mobilo telefonu lietotājiem regulāri runā un sakaru ierīci izmanto automašīnas vadīšanas laikā. Piebildīsim, ka Rietumeiropā, ASV un citviet pasaulē līdzīgi eksperimenti, turklāt ar krietni dziļāku pieeju no fizikas un citu zinātņu skatpunkta, un attiecīgi pamācības autovadītājiem, ko nevajadzētu darīt, vadot automobili, ir radītas jau daudzkārt. Taču atzīstam, ka Latvijas auditorijai (turklāt abās vispalšāk lietotajās valodās) kārtējo reizi atgādināt par šim lietām lieki nav.

Vēl aicinām noskatīties arī šos video –

https://www.youtube.com/watch?v=KJBPuDSEO8Q

https://www.youtube.com/watch?v=0BlwsgHCMlI