VIDEO: Miegainība pie stūres pielīdzināma braukšanai reibumā

Avarija

Transportlīdzekļa vadīšanu paaugstināta noguruma un miegainības stāvoklī, no drošības viedokļa raugoties, var pielīdzināt braukšanai alkohola reibumā, akcentē Valsts policija. Vadītāja reakcija kļūst novēlota vai, iemigšanas gadījumā, pazūd pavisam.

Līdzīgi kā alkohola reibumā vai narkotisko vielu iespaidā, arī noguruma stāvoklī autovadītājs nespēj tik ātri konstatēt bīstamas situācijas uz ceļa un reaģē lēnāk. Savukārt, miegs, kas var pārņemt pašam nemanot, pilnībā atslēdz vadītāja uzmanību no ceļu satiksmes.

Iespējams, iemigšanas riska dēļ, pārlieku noguris šoferis ir pat bīstamāks par iereibušu,

norāda Valsts policija.

„Varam tikai minēt, cik ceļu satiksmes negadījumi notikuši pārlieku liela šoferu noguruma dēļ, tomēr droši var sacīt, ka šis skaits nav mazs,” uzskata Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Lai izvairītos no braukšanas nogurumā, policija aicina autovadītājus sekot līdzi savai pašsajūtai un, ja ir jūtama miegainība – nesēsties pie automašīnas stūres. Tāpat ir lietderīgi pirms garākiem pārbraucieniem iepriekš atpūsties, lai esot ceļā, justos modrs.

Savukārt, ja esot ceļā, sajūtat nogurumu, vislabāk ir apstāties tuvākajā drošā vietā, un izkustēties svaigā gaisā. Tomēr,

ja tik un tā jūtaties miegains, līdzēs ļaušanās īsam miega brīdim (15 – 20 minūtes) turpat automašīnā.

Tomēr ilgāk par 20 minūtēm šādās reizēs gulēt neiesaka, jo tad pamosties ir grūti un cilvēks parasti jūtas vēl gurdenāks nekā pirms miega. Tāpat jāņem vērā, ka pēc tāda īsa atpūtas pārtraukuma možums parasti saglabājas vien 15 – 30 minūtes un drīz tas atkal var atgriezties. Ļoti svarīgi apzināties savu noguruma pakāpi un, kā šoferim, pieņemt atbilstošus lēmumus – pārtraukt braukšanu, ja kontrole pār auto un satiksmes situāciju sāk zust. Vislielākais nogurums iestājoties laikā no pulksten 4:00 līdz 6:00 no rīta.

Vienu no noguruma izraisītām autoavārijām Valsts policijas darbiniekiem ir izdevies fiksēt videomateriālā https://youtu.be/YVfUztVh7Tw. Tajā redzams kāds negadījumā cietušais, kurš ar video reģistratoru fiksējis, kā viņa braukšanas joslā lēzeni iebrauc pretī braucoša automašīna, pat nemēģinot veikt izvairīšanās manevrus un izraisa sadursmi.

Transportlīdzekļa vadīšana atrodoties tādā noguruma stāvoklī, reakcijas ātrumu un uzmanību samazinošu medikamentu iespaidā vai esot tik slimam, ka tas ietekmē darbspējas un ceļu satiksmes drošību, ir ļoti bīstama, tādēļ Administratīvo pārkāpumu kodeksā par to paredzēta arī atbildība – transportlīdzekļa vadītājam 40 līdz 280 eiro apmērā.