Komerctransportam ceļu satiksmes negadījums vidēji izmaksā divreiz dārgāk nekā privātpersonām

Avarija_Daug.85.km_30.01.2013 002

Kā rāda apdrošināšanas sabiedrības „Balta” statistika, lielo uzņēmumu komerctransportam ceļu satiksmes negadījumā vidēji tiek nodarīti teju divreiz lielāki zaudējumi nekā negadījumos ar privātajiem auto. Vidējās remontu izmaksas attiecīgi sasniedz 842 un 448 latus.

Latvijā komerctransports veido 24% no visas ceļu satiksmes un tas ir nozīmīgs daudzums. Jāņem vērā, ka uzņēmumiem būtiski lielāks ir kravas transportlīdzekļu un autobusu skaits, kam ir arī lielākas remontu izmaksas kā vieglajiem auto. Uzņēmumiem negadījumi, kur notikušas sadursmes ar transportlīdzekļiem, veido 29% no visām piedzīvotajām neveiksmēm ar auto, kas nozīmē, ka ieguldījumi savu darbinieku izglītošanā un autoparka pārvaldībā kompānijai var nest arī nozīmīgu līdzekļu ietaupījumu.

„Tāpēc aicinām uzņēmējus aizdomāties par sava autoparka prasmīgu pārvaldību, kas ne tikai liecina par labu komercpraksi un darba drošības ievērošanu, bet arī palīdz ietaupīt līdzekļus, samazināt ceļu satiksmes negadījumus un ieraudzīt citas priekšrocības,” skaidro Latvijas Darba Devēju Konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Menģelsone.

Pēc „Balta” datiem

šogad un 2012.gadā ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti vismaz divi transportlīdzekļi, fiziskām personām šajā laikā pieauguši par 37%, bet lielajos uzņēmumos par 19%.

Tāpat lielo uzņēmumu auto daudz retāk cieš no krītošiem priekšmetiem, retāk uzbrauc kādam objektam, nobrauc no brauktuves. To var skaidrot ar uzņēmumu risku vadību un rūpīgu attieksmi pret savu autoparku un darbinieku izglītošanu – lielie uzņēmumi tam pievērš nopietnāku uzmanību un retāk arī cieš negadījumos, kas atspoguļojas statistikā.

Lai arī lielo uzņēmumu piedzīvotie satiksmes negadījumi ar komerctransportu ir radījuši teju divas reizes lielākus zaudējumus nekā privātpersonu piedzīvotie negadījumi, KASKO statistika uzrāda arī pozitīvas tendences. Tā liecina, ka uzņēmumi par sava komerctransporta drošību rūpējas vairāk, jo auto sabojāšanu zādzības mēģinājuma rezultātā uzņēmēji piedzīvo sešas reizes retāk nekā privātpersonas. To var skaidrot ar uzņēmumu rūpēm par komerctransportu, biežāk nekā privātpersonām izvēloties novietot savus transportlīdzekļus apsargātās autostāvvietās vai slēgtās uzņēmumu teritorijās.

Līdzīgu pozitīvu tendenci uzrāda arī statistika par vandālismu – ja vandālisms veido 8% no visiem privātpersonu piedzīvotājiem negadījumiem saistībā ar auto, tad komerctransportam šis rādītājs ir divreiz mazāks jeb 4% gadījumu. Tāpat komerctransports daudz retāk iesaistīts negadījumos, kuros cietuši gājēji.