Kvalificētu autovadītāju starptautiskajiem kravu pārvadājumiem trūkst ne tikai Latvijā

Kravas vilcejs_05.12.2012

Latvijas medijus jau iepriekš apceļoja ziņa, ka mūsu kravu pārvadāšanas uzņēmumiem trūkst autovadītāju ar prasmēm starptautiskos reisos un uzņēmumiem nākas piesaistīt viesstrādniekus no tuvējām austrumu kaimiņvalstīm. Par līdzīgu problēmu Lietuvā ziņo arī portāls „Cargonews.lt”.

„Latvijā nepietiek autovadītāju starptautiskajiem reisiem, jo izglītības iestādes tādus neapmāca, nesen laikrakstam “Dienas Bizness” atzina autopārvadājumu uzņēmuma SIA “Kreiss” finanšu direktors Boriss Zaks.

“Parastajās skolās māca tikai kravas automašīnu šoferus, bet autovadītājiem, kas veic starptautiskos pārvadājumus, ir jāprot vēl daudz citu lietu, piemēram, kārtot muitas dokumentus, apieties ar saldēšanas iekārtām, ja tiek vadīts refrižerators u.tml.,” norādījis Zaks.

Arī valsts varētu atbalstīt jaunu speciālistu sagatavošanu, piemēram, sniedzot atbalstu pārkvalifikācijas mācībām vai nodokļu atlaides jaunajiem šoferiem, atzina “Kreiss” pārstāvis.

Līdzīga problēma ir arī kaimiņvalstī Lietuvā

„Cargonews.lt” ziņo, ka 2012.gadā Lietuvas Darba biržā tikušas reģistrētas 7272 tālo reisu autovadītāju vakances. Pēc Darba biržas datiem pieprasījums salīdzinājumā ar 2011.gadu audzis par 16%. Lietuvas iestāde gan nav varējusi nosaukt, cik pieprasījumi apmierināti, taču ziņojusi, ka 3018 darba atļaaujas izsniegtas ārvalstu pilsoņiem, kas liecina, ka pastāv nopietns vietējo kvalificētu vadītāju deficīts.

Tāpat ziņots, ka 741 persona Lietuvā tikusi nosūtīta uz pārkvalifikācijas kursiem un ieguvusi C un CE kategorijas vadītāja tiesības. Savukārt Lietuvas valsts uzņēmums «Regitra» ziņojis, ka pērn C un CE  kategorijas vadītāju eksāmenus  nokārtojuši attiecīgi 5560 un 6324 persona. Tomēr autovadītāju kravu pārvadājumu jomā Lietuvā joprojām trūkst.

Lietuvas tālo reisu kravu pārvadājumu autovadītāju vakances 2011.-2012.gadā (dati no Cargonews.lt)

tālo reizu autovadītāju vakances iekārtoti darbā ārvalstu pilsoņiem izsniettāsdarba atļaujas Uz pārkvalifikāciju nosūtītie bezdarbnieki
2011 г. 6 300 1 100 2 269 909
2012 г. 7 272 нет данных 3 018 741