“Scania” palīdzēs pētīt, kāda ir cilvēka loma pašbraucošo automašīnu vadībā

Scania_Autonomous_transport_1

Eiropas Savienība ir atvēlējusi diviņus miljonus eiro starptautiskai pētniecības programmai, kuras mērķis ir pētīt cilvēku mijiedarbību ar autonomajiem transportlīdzekļiem. Projektā „ADAS&ME” sadarbošoties 30 partneri no 11 dažādām valstīm, tostarp zviedru smagā komerctransporta ražotājs „Scania”.

Autoražotāji jau izmanto sistēmas, kas palīdz ietaupīt degvielu, pasargāt vidi no piesārņojuma, kā arī palīdz autovadītājiem izvairīties no bīstamām situācijām ceļu satiksmē, taču

cilvēka loma autonomo automobiļu vadībā neesot vēl pietiekami izpētīta.

„Šis pētījums palīdzēs mums izzināt iespējas un grūtības, kas cilvēkiem rodas, paļaujoties uz automobiļu autonomo vadības sistēmu ar mērķi panākt, ka cilvēks pilnībā spēj uzticēties automašīnai,” stāsta „Scania Latvia” vadītājs Aigars Pušinskis.

Scania_Autonomous_transport_2

Darbs pie šī projekta tiks sākts jau šā gada septembrī, un to vadīs Zviedrijas Valsts Ceļa un transporta pētniecības institūts. „Scania” ar tālo maršrutu automobiļu demonstrācijām prezentēs jaunus risinājumus drošu, efektīvu un uzticamu attiecību veidošanai starp autovadītājiem un kravas automobiļiem.

Pētījumā uzsvars tikšot likts uz autovadītāju un jo īpaši to, kā vadītājs mijiedarbojas ar autonomo transportlīdzekli. Mērķis ir izstrādāt sistēmas, kas spēj uztvert, kad autovadītājs ir noguris, slims vai spēcīgu emociju ietekmē, piemēram, dusmīgs, jo minētās situācijas var ietekmēt vadīšanas spējas. Izmēģināmo tehnoloģiju vidū, piemēram, būšot sensori, kas varot uztvert, cilvēka acu zīlīšu un ķermeņa temperatūras izmaiņas, kā arī uztvert vadītāja skatiena virziena maiņu.

Birkas: