VIDEO: „Volvo” supervilcējs ar 2400 Zs jaudu pārspēj divus pasaules ātruma rekordus

1-IronKnight_Main_24_aug_2

„Volvo Trucks” izgatavotais superjaudīgais kravas vilcēja prototips „Dzelzs bruņinieks” (Iron Knight) jau otro reizi kļuvis par pasaulē ātrāko kravas automašīnu. Tas pārspējis ātruma rekordus gan 500 m, gan 1000 m distancē ar startu no vietas. Rekordus uzstādījušajai kravas automašīnai visas detaļas, izņemot dzinēju un sērijveidā ražoto I-Shift divsajūgu pārnesumkārbu, ir īpaši izgatavotas.

Braucieni norisinājās “Skellefteå Drive Center” trasē – kādreizējā lidlaukā netālu no Šellefteo pilsētas Zviedrijas ziemeļos. Ātruma rekorda pārspēšanu uzraudzīja un apstiprināja Starptautiskā Automobiļu federācija – FIA. Kravas automašīna noteikto distanci veica abos virzienos. FIA reģistrētais rekords ir abu braucienu vidējais ātrums.

„Iron Knight” tagad pieder divi oficiāli ātruma rekordi – 500 un 1000 metru distancē.

„Mūs visvairāk priecē tas, ka pasaules rekords sasniegts ar tādu pārnesumkārbu, ko ikdienā izmanto sērijveidā ražotās FH kravas automašīnās Tas skaidri pierāda, ka I-Shift divsajūgu pārnesumkārbai ir milzīgs potenciāls un tā spēj lieliski darboties pat ekstremālos apstākļos,” pēc rekordu uzstādīšanas sacījis „Volvo Trucks” prezidents Klāss Nilsons.

"Iron Knight" un tā pilots Boije Ovebrinks

“Iron Knight” un tā pilots Boije Ovebrinks

Ar vidējo ātrumu 169 km/h un kopējo laiku 21,29 sekundes Dzelzs bruņinieks pārspēja pasaules ātruma rekordu 1000 m kategorijā ar startu no vietas. Tas pārspēja šo pašu rekordu 500 metru distancē ar vidējo ātrumu 131,29 km/h un kopējo laiku 13,71 sekunde.

Pie „Iron Knight” stūres sēdēja Boije Ovebrinks – vīrs ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi vieglo un kravas automašīnu sacīkstēs. Viņš savā karjerā līdz šim pārspējis piecus ātruma rekordus un 1994. gadā bija Eiropas kravas automašīnu sacīkšu čempions.
„Tam ir skaists dizains, un tam nav pretinieku, kad ir nospiests akseleratora pedālis. Šī ir trešā rekordu sasniedzošā kravas automašīna, ar kuru esmu braucis, un es nespēju iztēloties piemērotāku pēcteci „Wild Viking” (Mežonīgais vikings) un „Mean Green” (Trakais Zaļais),” klāstīja Boije Ovebrinks.

Piebildīsim, ka Boije ar „Mean Green” 2013.gadā viesojās Rīgā un „AutoMedia.lv” bija tas gods intervēt šo leģendāro vīru.

Citas „Volvo Trucks” kravas automašīnas, kas pārspējušas rekordus

– 2007: „Mežonīgais vikings” (1600 Zs) pārspēja esošo 1000 metru rekordu ar startu no vietas, sasniedzot vidējo ātrumu 158,8 km/h.

– 2010: Rekordu šajā pašā distancē pārspēja NH D16 (1800 Zs), kas sasniedza vidējo ātrumu 166,7 km/h.

– 2011: Hibrīda kravas automašīna „Trakais zaļais” (ar 1800 Zs dīzeļdzinēju un 300 Zs elektromotoru) uzstādīja jaunu rekordu 500 un 1000 metru distancē ar startu no vietas, attiecīgi sasniedzot vidējo ātrumu 115,3 km/h un 152,2 km/h.

– 2012: „Trakais zaļais” izmēģināja spēkus arī 1000 metru distancē startā ar ieskrējienu un sasniedza jaunu rekordu ar vidējo ātrumu 236,6 km/h.

„Iron Knight” – kravas automašīna, kas pārspēj rekordus

– „Dzelzs bruņinieks” spēj attīstīt 2400 Zs jaudu un 6000 Nm griezes momentu, un tas sver 4,5 tonnas, tā jaudas un svara attiecība ir 0,5 Zs/kg.

– Centrā uzstādīts ievērojami pārveidots D13 dzinējs ar ūdens starpdzesētāju un četriem turbokompresoriem.

I-Shift divsajūgu pārnesumkārba ļauj nezaudēt griezes momentu pārnesumu pārslēgšanas brīdī. Dzelzs bruņinieka sajūgs ir stiprināts (diski un piespiedplātnes veidotas no materiālu sakausējuma), taču visādi citādi tas ir tāds pats, kāds uzstādīts sērijveidā ražotām „Volvo FH” kravas automašīnām.

– Elektronika izmantota minimāli, lai mazinātu svaru.

– Programmatūra ir pārprogrammēta, lai nodrošinātu vajadzīgo veiktspēju.

– Kabīne veidota no stiklšķiedras un ir īpaši aerodinamiska. Sānu paneļos iestrādāti lieli gaisa ieplūdes kanāli, kas nodrošina dzinēja dzesēšanu.

– Rekorda pārspēšanas mēģinājuma laikā „Dzelzs bruņinieks” sasniedza 276 km/h lielu ātrumu.

Birkas: