Apskats: WRC jaunā sezona – vai pienācis laiks Igaunijas triumfam?

wrc-1416249_1280 (002)

24. janvārī Montekarlo sāksies jaunā sezona pasaules rallija čempionātā jeb „World Rally Championship”.  Jau 15 gadus pēc kārtas čempiona godā bijuši tikai Francijas piloti, bet iepriekšējās sezonas otrajā pusē ļoti nopietnas ambīcijas pieteica igauņu rallijsportists Ots Tanaks, kurš pirms jaunās sezonas sākuma tiek uzskatīts par galveno favorītu.

Kopš 2004. gada, kad WRC triumfēja Sebastiēns Lēbs, čempiona tituls šajās prestižajās sacensībās piederējis tikai Francijas sportistiem. Lēbs to ieguva deviņas sezonas pēc kārtas, bet 2018. gada izskaņā sesto reizi pēc kārtas par čempionu kļuva Sebastiēns Ožjē.

Ožjē triumfs šoreiz nepavisam neizvērtās viegls. Vēl pēdējā posmā uz titulu reāli tēmēja arī beļģis Tjerī Noivils un igaunis Ots Tanaks, taču abi izstājās, bet Ožjē sezonas noslēdzošajā posmā Austrālijā izcīnīja uzvaru, ar vēl spožākiem burtiem ierakstot savu vārdu rallija vēsturē.

iepriekšējās divās sezonās Ožjē triumfēja ar „Ford Fiesta” mašīnu, bet četrus gadus pirms brauca ar „Volkswagen” auto. Tagad viņš nolēmis par labu pārmaiņām un sēdīsies pie „Citroen” stūres, un šis pavērsiens tiek sagaidīts ar piesardzību. Arī pats franču autosportists medijiem ir norādījis, ka varētu nebūt 100% apmierināts ar pirmo posmu Montekarlo, jo pie pārmaiņām tomēr vēl jāpierod.

„Citroen” komandai šosezon netiek paredzēta galvenās favorītes loma Konstruktoru kausa izcīņā, pat vēl vairāk – totalizatora „Betsafe” izvērtētās WRC sporta likmes liecina, ka Ožjē pārstāvētā rūpnīca pirms sezonas sākuma tiek vērtēta ar sliktākā izredzēm nekā „Toyota” un „Hyundai”. „Citroen” Konstruktoru kausu nav ieguvusi kopš 2012. gada, kad komandu pretim panākumiem veda dominējošais Lēbs.

Par kopvērtējuma galveno favorītu arī Ožjē vairs netiek uzskatīts, un šis gods sezonas ievadā būs Otam Tanakam, 31 gadu vecajam igaunim, kurš savā WRC karjerā uz goda pjedestāla kāpis 17 reizes un svinējis uzvaras sešos posmos. Tanaks tagad divās sezonās pēc kārtas finišējis trešajā vietā kopvērtējumā, bet šosezon no viņa tiek gaidīts vēl viens solis uz augšu.

Bukmeikeru vērtējumā Tanaka iespējas triumfēt 2019. gada sezonā un pārtraukt pusotras desmitgades garumā ieilgušo Francijas dominanci tiek skatītas ar apmēram 40% iespējamību. Šajā prognožu sarakstā nākamais seko Ožjē, kuram sen nav nācies saskarties ar tik pieticīgām pirmssezonas prognozēm, proti, šoreiz viņa izredzes iegūt titulu tiek vērtētas ar tikai 25% ticamības iespēju, kas sportistam, kas nav zaudējis jau sešus gadus pēc kārtas, varētu likties netaisnīgi zems novērtējums. Taču jāņem vērā gan Ožjē pāreja uz jaunu komandu, gan Tanaka uzņemtā augšupejošā līkne.

Noteikti gan nedrīkst aizmirst par beļģi Noivilu, un viņa iespējas triumfēt bukmeikeri novērtē ar apmēram 22% iespējamību, kamēr kā potenciālie lielā trijnieka izjaucēji tiek piesaukti divi somi – Jari-Mati Latvala un Esapeka Lapi.

Igaunija jau vairāku gadu garumā izcēlusies ar labiem rallija pilotiem, kuri spēj izsisties visaugstākajā līmenī, un Igaunija ir devītajā vietā valstu ieskaitē uzvarēto WRC posmu ziņā. Igaunijas rallisti uzvarējuši 11 posmos, un priekšā ir tikai lielvalstis Vācija un Norvēģija (abām pa 17 uzvarētiem posmiem), Spānija (28), Itālija (30), Lielbritānija (42), Zviedrija (43) un lielā mērā ārpus pārējo valstu konkurences esošās Somija (178) un Francija (190). Vai Tanakam izdosies kļūt par pirmo igauni vēsturē, kurš triumfējis visas sezonas kopvērtējumā?

Sezonas pirmais posms Montekarlo sāksies 24. janvārī un turpināsies līdz 28. janvārim.