Dakar 2015: Varenais Koma tuvojas, jaunu lapu vēsturē atver krievi, ‘matadors’ izstājas, „Kamaz” atkal rullē.

Vladimir Vasilyev_Dakar 2015

Ceturtais un piektais Dakar Rally ātrumposms atnesa gan gaidītus notikumus, gan pārsteigumus. Titulētākais no aktīvajiem motobraucējiem Marks Koma (KTM) pamazām sāk demonstrēt savu īsto spēku, bet vieglo auto konkurencē 5.ātrumposmā pirmoreiz Dakaras vēsturē uzvaru guva kāda Krievijas ekipāža – Vasiļjevs/Žiļcovs (titulfoto)

Maratona ceturtajā posmā moto konkurencē otro uzvaru guva līderis Huans Bareda Borts (Honda), bet otrais bija potenciālais favorīts Marks Koma, kurš pamazām sācis deldēt pirmajos ātrumposmos iekavēto. Savukārt trešais bija salīdzinoši mazpazīstamais čīlietis Paulo Kvintanilla (KTM), tādējādi pierādot, ka arī pašā rallijreida sākumā viņa iekļūšana labāko skaitā nebija nejaušība. Savukārt dienu iepriekš ar uzvaru visus pārsteigušais jaunais austrietis Matiass Valkners (KTM) finišēja tikai 22.pozīcijā un atkrita no līdergrupas mazliet tālāk. Izstāties šinī posmā nācās pirmajam no spices vīriem –

kritienu piedzīvoja un pleca traumā iedzīvojās pirmā posma uzvarētājs Sems Sanderlends (KTM).

Marks KOma (KTM)

Marks Koma (KTM)

Savukārt piektajā posmā pirmo reizi šogad triumfēja Koma, aiz sevis atstājot Baredu un jau pieminēto Kvintanillu. Rezultātā vadību tāpat saglabā Bareda, bet Koma jau ir pakāpies uz kopvērtējuma 2.vietu, atpaliekot vairs tikai desmit ar pusi minūtes. Pēdējos posmos no 13.vietas uz augsto ceturto ir pacēlies Kvintanilla, kā arī desmitniekā ir ielauzies Slovākijas pārstāvis Stefans Svitko (KTM).

Kopvērtējums pēc 5.posma MOTO konkurencē

1. Joan Barreda Bort (Honda) – 17:51;05

2. Marc Coma (KTM) + 10;33

3. Paulo Concalves (Honda) + 22;50

4. Pablo Quintanilla (KTM) + 31;06

5. Jordi Viladoms (KTM) + 36;23

6. Ruben Faria (KTM) + 38;13

7. Matthias Walkner (KTM) + 38;36

8. Toby Price (KTM) + 39;54

9. Stefan Svitko (KTM) + 42;05

10. Helder Rodriguez (Yamaha) + 43;24

Vieglo automobiļu konkurencē ceturto posmu uzvarēja līdera Nasera Al Atijas (Mini) ekipāža, kas apsteidza komandas biedru Nani Romu (Mini), kurš gan par uzvaru kopvērtējumā vairs nespēj cīnīties, un Žinelu De Viljē (Toyota). Problēmas piedzīvoja daudzi braucēji, tanī skaitā abi vadošie „Peugeot” piloti. Stafanam Petranselam, kurš pat cīnījās par uzvaru posmā, nācās saskarties ar riepu problēmām, bet Karlosu Sainsu vajāja citas tehniskas kļūmes, kā rezultātā spāņu pilots finišēja tikai ar 76.rezultātu. Ceturtajā posmā nepatikšanas piedzīvoja vēl viena no līdergrupas ekipāžām – Orlando Teranovam (Mini), kurš uz to brīdi atradās kopvērtējuma trešajā pozīcijā, finišu izdevās sasniegt tikai 67.vietā un zaudēt aptuveni sešas stunda, kas viņu automātiski svītro no pretendentiem uz augstu vietu.

Stefans Petransels (Peugeot)

Stefans Petransels (Peugeot)

Dienu iepriekš piedzīvotās problēmas, iespējams, bija satracinājušas par ‘matadoru’ dēvēto Sainsu, jo 5.ātrumposmā viņš, cenzdamies atgūt zaudēto laiku, kļūdījās un avarēja, tādējādi izstādamies no rallija. Uzvaru šajā posmā guva Krievijas ekipāža Vladimirs Vasiļjevs/Konstantīns Žiļcovs (Mini). Jāatzīmē, ka

šis Krievijas braucējiem ir pirmais tāda veida panākums Dakaras vēsturē.

Karlosa Sainsa auto pēc avārijas

Karlosa Sainsa auto pēc avārijas

Aiz krieviem palika Jazīds Alradži (Toyota) un Robijs Gordons (Hummer). Sev augsto 14.vietu finišā sagādāja lietuviešu pilots Benedikts Vanags (Toyota), tā kļūstot par vienu no ātrākajiem Baltijas braucējiem Dakarā. 5.posmā izstāšanos piedzīvoja vēl viens labi zināms pilots – kādreizējais spices gala braucējs Žerlēns Čičerī (5.vieta 2010.gadā), kurš gan tagad par tik augstām vietām kā agrāk necīnījās, jo ir izkritis no rūpnīcu komandu aprites.

Kopvērtējumā pēc pieciem posmiem līderis joprojām ir Al Atija, kuram seko De Viljē un Alradži. Vanags arī kopvērtējumā ir ļoti augstajā 16.pozīcijā. Joprojām veiksmīgi brauc arī otra leišu ekipāža ar pilotu Antanu Jukņeviču (Toyota, 63.vieta), kas pakāpies par trim vietām augstāk. Latvijas komandas „RE Autoclub” krievu braucēju Aleksandra Terentjeva/Alekseja Berkuta (Ford) ekipāža atrodas 73.pozīcijā.

Kopvērtējums pēc 5.posma AUTO konkurencē

1. Al Attiyach/Baumel (Mini All 4 Racing) – 16:53;26

2. De Villiers/Von Zitzewitz (Toyota Hilux) + 10;35

3. Alrajhi/Gottschalk (Toyota Hilux) + 20;29

4. Holowczyk/Panseri (Mini All 4 Racing) + 48;55

5. Van Loon/Rosegaar (Mini All 4 Racing) + 11;57

6. Ten Brinke/Colsoul (Toyota Hilux) + 05;58

7. Vasilyev/Zhiltsov (Mini All 4 Racing) + 1:09;52

8. Lavielle/Maimon (Toyota Hilux) + 1:13;59

9. Peterhansel/Cottret (Toyota Hilux) + 1:19;17

10. Rakhimbayev/Nikolaev (Mini All 4 Racing) + 1:21;32

Kvadraciklu konkurencē pēc 5.posma kopvērtējumā līderis ir polis Rafals Soniks, kurš apsteidz čīlieti Ignasio Kasali un ugugvajieti Serdžio Lafuenti (visi Yamaha). Tieši šī trijotne arī ir spēcīgākie, ja vērtē pēc aizvadītā gada rezultātiem.

Eduarda Nikolajeva vadītais " Kamaz"

Eduarda Nikolajeva vadītais ” Kamaz”

Tikmēr Kravas auto grupā pirmajā pieciniekā ir četras „Kamaz” vienības. Priekšgalā Antons Nikolajevs, aiz viņa  Airats Mardejevs. Trešā čeha Aleša Lopraisa (MAN) ekipāža.