FOTO: Rallijreids īstajā Dakarā bez jūtamām izmaiņām

Africa Race 2016 15

Kamēr pasaules autosporta fanu lielākās daļas uzmanība janvāra sākumā, kā jau tas ik gadu iegājies, pievērsta stipri komercializētajam Dakar Rally, kas kopš 2009.gada tiek aizvadīts Dienvidamerikā, Āfrikā, krietni klusākas publicitātes pavadīts, finišam Senegālas galvaspilsētā Dakarā tuvojas alternatīvais Africa Eco Race.

No lielā Dakar Rally to joprojām šķir šķietams bezdibenis, ja ar to saprotam pasaules uzmanību šim pasākumam, kā arī dalībnieku skaitu un sastāvu. Nekas būtisks nav mainījies arī astotajā Africa Race izlaidumā –divkārtējam Dakar Rally uzvarētājam Renē Metžē ar savu komandu tā arī neizdodas radīt vērā ņemamu konkurenci ievērojamākajam pasaules rallijreidam.

Africa Eco Race 'krustēvi' - Renē Metzē'(no kreisās) un Žans Luī Šlesērs

Africa Eco Race ‘krustēvi’ – Renē Metzē’(no kreisās) un Žans Luī Šlesērs

Lai raksturotu Africa Eco Race 2016, faktiski gandrīz varētu citēt „AutoMedia.lv” pērnā gada apskatu. Kopš sestās pēc kārtas uzvaras 2014.gadā uz starta vairs neiziet cienījamu vecumu sasniegušais slavenais veterāns Žans Luī Šlesērs,

automobiļu konkurencē pirmā lieluma zvaigžņu Africa Race nav.

No apvienotajā vieglo un kravas auto grupā startējošajām 39 ekipāžām vairāk nekā puse francūži – lielākoties pat rallijreidu pasaulei mazpazīstami.

Nu var jau starp viņiem atzīmēt joprojām ierindā esošo citu franču veterānu Žanpjēru Strugo, kurš savulaik bija pamanāms arī Dakar Rally lielajā peletonā. Var pieminēt arī Dominiku Hosjū un Īvu Fromonu, taču galvenokārt dēļ lielā rallijreidu braucēju stāža.

Africa Race ir iecienījuši Kazahstānas braucēji, kuri arī šogad uz Āfriku devušies ar četrām ekipāžām, par stūrmaņiem nereti pieaicinot arī Latvijas līdzjutējiem zināmus krievu un ukraiņu stūrmaņus (piemēram, Aleksejs Kuzmičs un Vitālijs Jevtjuhovs). Salīdzinājumā ar Dienvidamerikas rallijreidu lētāko Āfrikas sacīksti kā treniņu poligonu jaunajai maiņai jau vairākus gadus izmanto „Kamaz” rūpnīca – arī šogad divas ekipāžas.

Mums atliek pieminēt, ka Africa Race, tāpat kā Dakar Rally, arī šogad pārstāvēta Lietuva. Viens no lielo rallijreidu Baltijas pionieriem Gints Petrus šoreiz kopā ar Agni Bilotaiti startē ar uz „Land Rover” bāzes sagatavotu „Dessert Warrior”. Savukārt

Latvijas komanda „RE Autoclub” nodrošina krievu ekipāžas Aleksandra Terentjeva/Alekseja Berkuta startu.

Un vēl – Dakarā finišu atkal centīsies sasniegt ar Andra Dambja savulaik uzbūvētu „OSCar 03” braucošais krievs Antons Grigorovs, kurš reiz latviešu komandai Dakar Rally palīdzēja līdz finišam aizdabūt elektriskās piedziņas „OSCar”. Taču, ja vēl pēr Grigorovam kā stūrmanis asitēja mūsu Māris Saukāns, tad šogad viņu nomainījis pilota tautietis Romans Jelagins.

Grigorovs/Jelagins ar "OSCar 03"

Grigorovs/Jelagins ar “OSCar 03″

Motokonkurencē ir līdzīgi. No zvaigznēm vien norvēģis Pals Anders Ulevalseters, bet kopumā motociklistu tikai nepilni trīs desmiti.

Pēc astoņiem (no 12) aizvadītiem etapiem AUTO konkurencē ar 49 minūšu pārsvaru pār tuvākajiem sekotājiem vadībā ir kazahs Kanats Šagirovs ar Vitāliju Jevtjuhovu (Toyota Hilux). Otrie francūži Paskāls Tomase/Paskāls Laroks (Buggy Optimus). Trešie Antona Šibalova vadītā ekipāža ar „Kamaz”. Grigorovs/Jelagins (OSCar 03), lai arī izlikti ar favorītu grupai piekrītošo 205.starta numuru, brauc ļoti nevienmērīgi – vietas trijniekā mijot ar neveiksmēm – un ierindojas vien 19.pozīcijā. Lietuvieši ieņem 24.vietu. „RE Autoclub” atbalstītie krievi ir 21.pozīcijā, bet, ja sasniegs finišu gan jau varēs lepoties ar uzvaru „Production” jeb T2 klasē, kur startā no kopējā peletona bija četras tādas mašīnas, jo pārējie brauc ar „Superproduction” jeb T1 spēkratiem un „Truck”jeb T4.

MOTO konkurencē ar gandrīz 4 stundu (!) pārsvaru līderis ir Ulevalseters (KTM). Tuvākais sekotājs Norbērs Duboī (Francija, KTM). Atzīmēsim ,ka trešajā vietā ir postpadomju informatīvajā telpā pazīstamā dāma – krieviete Anastasija Ņifontova (Husqvarna).

Africa Eco Race finišēs Dakarā 10.janvārī.

Rezultāti pēc 8.etapa

MOTO

1.P.A. Ullevalseter (NOR,KTM) 35:00;29

2.N.Dubois (FRA, KTM) +3:56;10

3.A.Nifontova (RUS, Husqvqrna) +4:12;32

4.D. Agoshkov (RUS, KTM) +4:33;10

5.S. Hamard (FRA, Husqvqrna) +4:54;55

6.A.Newland (GBR, KTM) +4:56;01

AUTO

1.K.Shagirov /V.Yevtyekhow ((KAZ,RUS – Toyota Hilux) 30:33;06

2.P.Thomasse/P.Larroque (FRA – Buggy Optimus) + 49;09

3.A.Shibalov/R.Amatych/A.Khishamiev (RUS – Kamaz) +1:02;35

4.M.Sarradori/D.Haquette (FRA – Buggy Proto) +1:16;02

5.S.Kuprianov/A.Kuprianov/A.Tanin (RUS – Kamaz) +2:18;36

6.J.Sabatier/A.Rizzardi (FRA, ITA – Bugga One) +2:30;38

Africa Eco Race iepriekšējo gadu uzvarētāji

MOTO AUTO/TRUCK
2009 Hose Manuel Pellicer (Spānija) – BMW Jean Louis Schlesser/ Arnoud Debron (Schlesser Buggy)
2010 Marco Capodacqua (Itālija) – KTM Jean Louis Schlesser/Arnoud Debron (Schlesser Buggy)
2011 Wiily Jobard (Francija) – KTM Hybrid Jean Louis Schlesser/Celine Marle-Beral (Schlesser Buggy)
2012 Oscar Polli (Itālija) – KTM Jean Louis Schlesser/Cyril Esquirol (Schlesser Buggy)
2013 Martin Fontyn (Beļģija) – KTM Jean Louis Schlesser/Cyril Esquirol (Schlesser Buggy)
2014 Michael Pisano (Francija) – KTM Jean Louis Schlesser/Thiery Magnaldi (Schlesser Buggy)
2015 Pal Anders Ullevalseter (Norvēģija) – KTM Jean Antoine Sabatier/Jean-Luc Rojat (Bugga One)