Ķegums uzņem pasaules solomotokrosa eliti

Motokross_Drevinskis

Šajā nedēļas nogalē (26.-28.septembrī) Ķeguma mototrasē „Zelta zirgs” notiks šīs motosezonas pasaules intriģējošākais notikums – Nāciju Motokross (Motocross of Nations) solo motobraucējiem, ko mēdz pielīdzināt motokrosa Olimpiādei. Nāciju Motokross, kas ir komandu sacensības, ik gadu vienkopus pulcē visas šinī motorsporta disciplīnā spēcīgākās valstu izlases.

Sacensībām pieteiktas 34 valstu komandas, kas pārstāvēs četrus no pieciem apdzīvotajiem planētas kontinentiem. Ķegumā redzēsim ASV, Kanādas, Japānas, Austrālijas un Jaunzēlendes, kā arī, protams, Eiropas un arī Latīņamerikas vadošo motokrosa valstu izlases.

Dalībnieku pulkā būs arī Latvijas komanda,

ko šogad pārstāvēs Matīss Karro (MXGP klasē), Pauls Jonass (MX2) un Roberts Justs (Open).

Katru valsti Nāciju Motokrosā pārstāv 3 sportisti. Sestdien notiks cīņa par iekļūšanu A finālā, kur dalībnieku skaita maksimums ir 20 valstis. Šīs kvalifikācijas ietvaros sportisti sestdien sacentīsies katrs savā klasē. Tādējādi jau sestdien notiks 3 finālbraucieni. No tiem tiks summēti 2 labākie rezultāti no 3 iespējamiem, noskaidrojot 19 valstis, kuras iekļūst A finālā.

Svētdien no rīta vispirms notiks B fināls, kurā startēs A finālā neiekļuvušo valstu komandas (visu 3 klašu sportisti vienā braucienā). Tas ir Pēdējās cerības brauciens par iekļūšanu A finālā, jo B fināla uzvarētāja valsts kvalificējas A finālam kā 20. komanda.
Tālāk A finālā katras klases dalībnieki tiksies braucienos savā starpā (t.i., kopā 3 šādi braucieni – MX2 + MXGP, MX2 + OPEN un MXGP + OPEN). Katrā braucienā sportisti saņem punktus, atbilstoši finišēšanas secībai. Uzvar komanda, kurai finālā ir vismazākā punktu summa (tātad vairāk augstākas vietas braucienos). Intrigu līdz pat pēdējā brauciena beigām saglabā tas, ka no 6 iespējamiem rezultātiem (katrā braucienā valstij 2 ieskaites) tiek summēti 5 labākie, bet šādā tehniskā sporta veidā sportists par savu vietu var būt drošs tikai pēc finiša.

Ar komandu sastāviem var iepazīties ŠEIT.

Piebildīsim, ka Motocross of Nations saknes meklējamas jau kopš 1947.gada. Vēstures gaitā Nāciju motokross bija sacensības karaliskajā 500 cm³ klasē, bet līdz 1984.gadam 250 un 125 cm³ klasēs atsevišķi notika Trophy of Nations un Cup of Nations.

Motocross of Nations vēsturē zelta burtiem ierakstīts arī viena latviešu motokrosista – Arņa Angera – vārds.

Tālajā 1968.gadā toreizējās PSRS izlases sastāvā par Nāciju kausa ieguvēju Arnis Angers kļuva 21 gada vecumā un viņš joprojām ir vienīgais Latvijas motokrosists, kurš ieguvis šo nozīmīgo trofeju. Komandu vērtējumā vislielākais uzvaru skaits pieder ASV, kas triumfējusi 22 reizes, 16 reizes uzvarējuši Lielbritānijas sportisti, bet 15 panākumi ir Beļgijas kontā.

Beļgu motobraucēji uzvarēja arī pērn un šā gada komandā startēs arī aktuālais trofejas īpašnieks Džeremijs van Horebīks, bet komandas vadītājs ir trīskārtējais Motocross of Nations čempions Žoels Smets. Savukārt titulētās ASV izlases rindās lielākā zvaigzne ir Raiens Dangejs, kuram pūrā jau trīs šādi tituli (2009-2011), bet komandas vadītājs ir slavenais 70-to gadu ‘motoass’, beļģis Rodžers de Kostērs, kuram pašam kopā ar Beļģijas izlasi pieder  sešas uzvaras (1969-1980).

Vācijas izlases rindās startēs divi vīri, kuriem bija pa spēkam Motocross of Nations uzvarēt 2012.gadā – Maksimilians Nāgls un Markuss Šiffers.  Spožu motokrosa zvaigžņu Ķegumā nedēļas nogalē nudien būs daudz. Piemēram, Itāliju pārstāvēs arī individuāli Pasaules čempionātā (PČ) MX1 un MXGP klasē nu jau sešus gadus neuzvaramais Antonio Kairoli un 2008.gada čempions Davids Filipperts. Būs arī PČ medaļnieki beļģis Kevins Strijboss, kā arī francūži Gotjē Polins, Stīvens Frosārs un citi ievērojami motobraucēji.

Diemžēl, vidējam Latvijas motokrosa cienītājam šis pasākums var izrādīties ne pa kabatai, jo biļete uz abām galvenajām dienām maksā 90 eiro, atsevišķi tikai sestdienai 40 eiro, bet svētdienai, kad notiks galvenie finālbraucieni, 70 eiro.