Miris pirmais WRC čempions pilotu vērtējumā Bjerns Valdegārds

Bjorn Waldegard_WRC.com

Ārvalstu mediji ziņo, ka 70 gadu vecumā cīņā ar vēzi zaudējis un viņsaulē devies leģendārais zviedru rallija pilots, pirmais oficiālais pasaules čempions rallijā pilotu vērtējumā – Bjerns Valdegārds. Viņš WRC uzvarētāja titulu izcīnīja 1979.gadā un tas izrādījās vienīgais zviedru braucēja karjerā.

Zviedrijā par Walle iesauktais Valdegārds rallijā debitēja 1962.gadā. Divkārt – 1969. un 1970. gadā pie „Porsche 911” stūres Bjerns uzvarējis prestižajā Rally Monte-Carlo, bet viņa kontā ir vēl uzvaras 16 WRC posmos. Pirmā WRC uzvara tika izcīnīta pie „Lancia Stratos HF” stūres dzimtajā Swedish Rally 1975.gadā kopā ar ilgadējo stūrmani Hansu Torsēliusu, bet pēdējā 1990.gadā Safari Rally Kenijā ar „Toyota Celica GT”, kad Valdegārdam asistēja Freds Galahers.

Šī uzvara 46 gadu vecumā Valdegārdam joprojām saglabā vecākā WRC posma uzvarētāja statusu.

Valdegārds joprojām ir starp TOP 12 pilotiem WRC uzvaru skaita ziņā un šai ziņā bagātākais zviedrs, jo viņa tautietim Stigam Blomkvistam ir tikai 11 zelta panākumi. Kopumā Bjerns Valdegārds aizvadījis 95 WRC rallijus, 35 reizes kāpdams uz kāda no uzvarētāju podiuma pakāpieniem. Ja skaita uzvaras atsevišķos ātrumposmos, tad Valdegārdam tādas karjerā bijušas 290. Lielo ralliju zviedrs atstāja 1992.gadā pēc  Pasaules čempionāta ceturtā posma Safari Rally, kurā piedzīvoja avāriju un smagu rokas lūzumu. Tobrīd zviedru pilotam ritēja jau 49-tais mūža gads.

Bjorns Valdegārds Grieķijas rallijā 1979.agdā

Bjorns Valdegārds Grieķijas rallijā 1979.agdā

Tiesa, pavisam viņš autosportu tāpat nepameta, lai arī vairs nestartēja augstākajā līmenī. Piemēram, vēl 2008.gadā Valdegārds piedalījās par godu 2007.gadā traģiski bojā gājušajam britu rallija pilotam Kolinam Makrejam rīkotājā Colin McRae Forest Stages Rally.

Ņemot vērā mūsu jaunā talanta Reiņa Nitiša veismīgās debijas Pasaules čempionātā rallijkrosā radīto interesi par šo motorsporta veidu, var pieminēt to, ka Bjerns Valdegārds 1974.gadā kļuva arī par Eiropas vicečempionu rallijkrosā, piekāpjoties vien austriešu F-1 ekspilota Aleksandra Vurca tēvam Francim Vurcam.