Apdrošinātājs: Latvijas iedzīvotāji labprātāk apdrošina auto, nevis sevi

AAS Balta_logo

Saskaņā ar apdrošināšanas sabiedrības „Balta” sadarbībā ar pētījumu kompāniju „Research Cube” 2013.gada maijā un jūnijā veiktu apdrošināšanas tirgus pētījumu atklājies, ka šogad iedzīvotāji apdrošināšanu izmanto retāk nekā pērn. Turklāt retāk izvēlas apdrošināties brīvprātīgi.

Pētījums atklājis, ka cilvēki retāk izvēlējušies sevi pasargāt no neparedzētiem izdevumiem, toties pieaudzis to cilvēku skaits, kuri pievērsuši uzmanību nevis savai, bet sava transportlīdzekļa drošībai, iegādājoties OCTA un KASKO polises.

Ar telefoninterviju palīdzību kopumā tika aptaujāti 953 Latvijas iedzīvotāji.

Kopumā apdrošināšanu vispār neizmanto 57% Latvijas iedzīvotāju – pērn šis skaitlis bija 52%. Taču pēdējo divu gadu laikā Latvijā par pāris procentiem palielinājies to cilvēku skaits, kuri izmanto OCTA un KASKO apdrošināšanu. Tai pat laikā samazinājums vērojams civiltiesiskās atbildības, nelaimes gadījumu, ceļojumu un īpašuma apdrošināšanas izmantošanā.

„Ceļu Satiksmes Drošības direkcijas dati liecina, ka šā gada pirmajos septiņos mēnešos pirmreizējā vieglo transportlīdzekļu reģistrācija ir pieaugusi par 10%, salīdzinot ar 2012.gada attiecīgo periodu. Tas liecina par ekonomiskās situācijas uzlabošanos, kā rezultātā savus auto parkus pamazām atjauno uzņēmumi, kā arī palielinās interese par jauniem transportlīdzekļiem privātpersonu vidū. Likumsakarīgi pieaug arī interese par auto apdrošināšanu, kamēr īpašuma un nelaimes gadījumu apdrošināšanas īpatsvars krītas. Kā zināms, tradicionāli privātpersonu īpašuma un nelaimes gadījumu apdrošināšana vairāk bijusi izplatīta lauku rajonos un novadu centros, kur diemžēl nelielās ekonomiskās izaugsmes ietekme ir visai niecīga,” skaidro BALTA tehniskais direktors Juris Kipļuks.

Salīdzinot ar 2012.gadu, šogad vidējais polišu skaits uz vienu klientu ir palicis nemainīgs – divas polises. Tiesa, šogad par 9% palielinājies to klientu skaits, kuriem ir tikai viena polise. Veiktais pētījums liecina, ka respondentiem, kuriem ir viena polise, tā visbiežāk ir OCTA polise. Tikmēr klienti, kuriem ir divas polises, izvēlas OCTA un īpašuma apdrošināšanu. To klientu vidū, kuriem ir trīs vai vairāk polises, populārākās ir OCTA, īpašuma apdrošināšana un KASKO.

Jāpiebilst, ka nedaudz palielinājies to cilvēku skaits, kuri izmanto tikai vienu apdrošinātāju, netieši norādot uz tendenci nostiprināties klientu lojalitātei. Pagājušajā gadā 75% respondentu apdrošinājās vienā kompānijā, bet šogad visas polises vienā kompānijā iegādājas jau 79% respondentu.

Pētījums liecina, ka diemžēl strauji samazinājies to cilvēku skaits, kuri apdrošinās brīvprātīgi – transporta īpašnieks iegādājas apdrošināšanu nevis tāpēc, ka to prasa, piemēram, auto līzinga nosacījumi, bet gan tāpēc, ka vēlas pasargāt sevi no dažādiem riskiem. Salīdzinot ar 2012. gadu, cilvēku skaits, kuri KASKO polisi iegādājušies brīvprātīgi, sarucis par 27%. Savukārt īpašumu apdrošināšanā šis rādītājs samazinājies par 19%. Tā rezultātā palielinājies to cilvēku skaits, kuriem ir grūti izvērtēt, kādēļ viņi iegādājušies apdrošināšanas polisi. Tai pat laikā par 5% palielinājies to cilvēku skaits, kuri iegādājušies īpašumu apdrošināšanas polisi bankas kredīta dēļ, kas norāda uz iedzīvotāju pirktspējas uzlabošanos un nekustamā īpašuma darījumu pieaugumu.