Apdrošinātāju birojs nodrošina ātru iespēju uzzināt auto negadījumu vēsturi, tiesa – par samaksu

Crash

Lai nodrošinātu transportlīdzekļu īpašniekus ar iespēju iegūt plašāku pieeju OCTA informācijas sistēmā esošajiem datiem, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) ir ieviesis jaunus datu apstrādes pakalpojumus. Tie ļaus auto īpašniekiem iegūt informāciju par sava esošā vai potenciālā spēkrata negadījuma vēsturi, noslēgtajiem apdrošināšanas līgumiem un apdrošināšanas sabiedrību piedāvātajām OCTA polišu cenām. 

Transportlīdzekļa zaudējumu dati

Saskaņā ar LTAB rīcībā esošo informāciju,

visbiežāk pie transportlīdzekļa iegādes netiek sniegta visa informācija par spēkrata esošo tehnisko stāvokli, kā arī negadījumu skaitu un apmēru, kurā ir iekļuvis konkrētais transportlīdzeklis,

apgalvojot, ka transportlīdzeklis pavisam neilgu laiku piedalās ceļu satiksmē un avārijas nekad šim transportlīdzeklim nav bijis. Tomēr, kā vēlāk izrādās, transportlīdzeklis nereti ir iekļuvis negadījumos, kā arī CSNg rezultātā gūtie bojājumi ir bijuši tik lieli, ka spēkrats nav paredzēts turpmākai ekspluatācijai. Tomēr autoīpašnieki šādus spēkratus atremontē, bet pie transportlīdzekļa pārdošanas šos datus slēpj.

Lai palīdzētu autoīpašniekiem iegūt objektīvu informāciju par transportlīdzekļa zaudējumu vēsturi, LTAB ir izveidojis datu apstrādes pakalpojumu, ar kura starpniecību ikviens autovadītājs turpmāk varēs noskaidrot datus par CSNg vēsturi, laika posmā no 1997. gada. Lai iegūtu informāciju, autovadītājam nepieciešams zināt tikai transportlīdzekļa reģistrācijas un reģistrācijas apliecības nummurus. Informācijas iegūšanai jānosūta SMS ar kodu LTAB AUTO uz tālruņa numuru 144.* Atbildes īsziņā tiks saņemts pasūtījuma kods, kuru varēs izmantot, lai piekļūtu transportlīdzekļa zaudējumu datiem, LTAB mājas lapā. Tāpat ir iespēja saņemt transportlīdzekļa zaudējumu vēstures datus īsziņas formātā. Tādā gadījumā jāsūta SMS ar kodu LTAB AUTO RN (reģistrācijas nummurs) RA (reģistrācijas apliecības nummurs) uz tālruņa numuru 144.Informācija par transportlīdzekļa zaudējumu vēsturi būs pieejama 24 stundas diennaktī, un tajā tiks apkopoti dati par CSNg, gan Latvijas teritorijā, gan ārvalstīs.

Autoīpašnieku portāls

Kā preses konferencē norādīja LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics, problēmas saistībā ar ierobežotām iespējām gūt datus par CSNg vēsturi rodas ne tikai privātpersonām, bet arī uzņēmumiem, īpaši tas ir attiecināms uz kompānijām kurām ir lieli autoparki.

„Uzņēmumam ir liels transportlīdzekļu skaits, kurus ekspluatācijā izmanto vairāki darbinieki. Tomēr ne vienmēr šie darbinieki atzīstas par notikušu CSNg. Gadās, ka darbinieks izraisa CSNg, bet uzņēmuma transportlīdzeklim, piemēram, kravas automašīnai, bojājumi nav redzami, savukārt  citam vai citiem transportlīdzekļiem ir nodarīti zaudējumi, par ko vadība netiek informēta. Tāpat ir situācijas, ka darbinieki maina darba vietas, neinformējot uzņēmumu par notikušu CSNg.

Tā rezultātā uzņēmumam tiek sabojāta apdrošināšanas vēsture, un nodarīti finansiāli zaudējumi, par kuriem tas nav informēts. Savukārt pēc laika, kad no apdrošinātāja tiek saņemta informācija par CSNg un tā nodarīto zaudējumu apmēru, darbinieka no kā piedzīt zaudējumus vairs nav, jo viņš jau ir mainījis darba vietu. Lai novērstu tamlīdzīgas situācijas esam izveidojuši autoīpašnieka portālu, ar kuru starpniecību turpmāk autoīpašnieki varēs iegūt datus ne tikai par notikušiem CSNg, bet arī informāciju par tikko pieteiktajiem, bet vēl nenoregulētajiem apdrošināšanas gadījumiem”, skaidro Juris Stengrevics.Autoīpašnieka portālā, uzņēmumam būs pieejama arī detalizēta informācija par konkrētā īpašnieka visām OCTA polisēm un visiem apdrošināšanas gadījumiem, kas reģistrēti LTAB. Tāpat būs pieejami paziņojumi ar atgādinājumiem par polišu darbības termiņa izbeigšanos vai neapdrošinātiem transportlīdzekļiem.

OCTA kalkulators

Preses konferencē žurnālistiem tika prezentēts OCTA kalkulators, ar kura starpniecību ikviens autovadītājs turpmāk varēs aprēķināt savu OCTA polises cenu, iegūstot cenu piedāvājumus no apdrošināšanas sabiedrībām bez apdrošināšanas starpnieku atlīdzības. Kā norāda LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics, LTAB mājas lapā pieejamais OCTA kalkulators šobrīd ir izdevīgākais OCTA cenas aprēķina piedāvājums, jo tās tiek aprēķinātas tieši no apdrošinātāja datiem.Transportlīdzekļu zaudējumu dati, Autoīpašnieku portāls un OCTA kalkulators ir pieejams LTAB mājas lapā (www.ltab.lv).

*   Īsziņas cena – 0.50 Ls