Ar troksni transporta apdrošināšanas tirgū ienāk jauns spēlētājs – “Balcia”

01-Avarija_Rigas apvedceļs-Tinuzi_14.12.2013

Apdrošināšanas akciju sabiedrība “Balcia Insurance SE” ir panākusi, ka tai nav jāmaksā Latvijas Transportlīdzekļu Apdrošinātāju biroja (LTAB) pieprasītā iestāšanās maksa. Ar šā gada 1.jūliju, uzsākot Civiltiesiskās Transporta Apdrošināšanas (OCTA) polišu tirdzniecību, “Balcia” norāda, ka LTAB pieprasīto iestāšanās maksu 106 911 eiro apmērā novirzīšot Latvijas auto īpašnieku atbalstam, sniedzot 40% atlaidi OCTA apdrošināšanām.

Uzņēmums norāda, ka vairāk nekā gadu ir cīnījies par, viņuprāt, LTAB prettiesiski piemērotu iestāšanās maksu, ko birojs pieprasījis, lai “Balcia” varētu uzsākt autotransporta apdrošināšanu Latvijā. Tiek norādīts, ka LTAB sākotnēji noteiktā iestāšanās maksa bijusi pat 176 730 eiro apmērā, bet vēlāk birojs to bijis ar mieru samazināt līdz 106 911 eiro.

Ja simboliski pieņemsim, ka pieminētā 40% atlaide OCTA polisei ir, piemēram, 20 eiro, tad no apsolītā 106 911 eiro fonda atlaidēm pietiks pirmajiem 5345 „Balcia” OCTA polises tīkotājiem.

Saskaņā ar publisko funkciju sadali, ko 2004.gadā īstenoja Finanšu ministrija (FM), LTAB tika pilnvarots uzraudzīt obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas tirgu. Lai iegūtu tiesības sniegt OCTA pakalpojumus, uzņēmumiem ir obligāts pienākums kļūt par LTAB biedru.

Reinis Bērzkalns: Tādējādi ietaupītos līdzekļus 106 911 eiro apmērā, kas nebūs jāmaksā kā LTAB iestāšanās maksa, uzņēmums ir apņēmies novirzīs OCTA pircējiem piemērojot atlaidi, kas būs vērtīgs ieguvums apstākļos, kad aug OCTA cenas

Reinis Bērzkalns: Ietaupītos līdzekļus 106 911 eiro apmērā, kas nebūs jāmaksā kā LTAB iestāšanās maksa, uzņēmums ir apņēmies novirzīt OCTA pircējiem, piemērojot atlaidi, kas būs vērtīgs ieguvums apstākļos, kad aug OCTA cenas

Kad “Balcia Insurance SE” 2021.gada maijā vērsās LTAB, lūdzot to uzņemt par biedru, apdrošinātājs uzskatīja, ka tiek likti prettiesiski šķēršļi, papildus citiem noteiktajiem maksājumiem, pieprasot šādu vienreizēju iestāšanās maksu no jauna tirgus dalībnieka tā uzņēmējdarbības uzsākšanai Latvijas tirgū.

Neviens normatīvais akts nepiešķir LTAB tiesības pieprasīt iestāšanās maksu no jauna tirgus dalībnieka, uzskatīja uzņēmums. Lieta nonāca tiesā. Lai gan tiesas process nav beidzies, pēc lietas nonākšanas tiesā, FM attiecīgo LTAB lēmumu atzinusi par prettiesisku. Attiecīgi – šājā prasījuma daļā tiesa tiesvedību izbeigusi, norāda “Balcia”.

“Tiesvedība turpināsies, jo mēs gribam, lai lēmuma pieņēmēji atbild par pieņemtajiem lēmumiem un lai valsts pārvalde rūpīgāk dara savu darbu.  Mēs esam gandarīti par līdz šim pieņemto FM lēmumu atzīstot LTAB iestāšanās naudu par prettiesisku un tiesas lēmumu izbeigt tiesvedību šajā jautājumā. Tas veicinās godīgu konkurence OCTA segmentā, atvieglos jaunu tirgus dalībnieku ienākšanu tirgū un ir visu transporta līdzekļu vadītāju interesēs,” klāsta “Balcia Insurance SE” valdes locekle Eleonora Zelmene.

Savukārt kompānijas viceprezidents Reinis Bērkalns, izmantojot jaunos apstākļus nu aicina auto īpašniekus stāties rindā pēc „Balcia” OCTA polisēm ar ievērojamu 40% atlaidi.

Šobrīd tātad OCTA polises Latvijā ir tiesīgas pārdot jau deviņas apdrošināšanas kompānijas. Jautājums – vai „Balcia” radītais precedents, gūstot virsroku strīdā par LTAB iestāšanās maksas apstrīdēšanu, nesašūpos visu transporta apdrošināšanas tirgu un kādas tam varētu būt sekas?

Skaidri redzams, ka cīkstēšanās rezultātā gūtais panākums pašreiz tiek izmantots kā mārketinga instruments, solot ietaupītos vairāk nekā 100 tūsktošus eiro novirzīt, lai sniegtu atlaides OCTA pircējiem. Grūti šobrīd pateikt, vai ienākšana tirgū ar šādu skandāliņa pavadītu mārketingu un reklāmu, dos „Balcia” jūtamu atspērienu. Konkurence ir visai sīva un arī OCTA tirgū ne visu vienmēr izsķir atlaides un zemākā cena.

Būtiska ir arī apdrošinātāja reputācija pircēju acīs, bet to „Balcia” vēl tikai nāksies uzkrāt. Taču no auto īpašnieku un lietotāju viedokļa jauna spēlētāja parādīšanās tirgū ir apsveicama, jo vairo izvēles iespējas.

Par “Balcia Insurance SE”

“Balcia Insurance SE” ir Latvijā dibināta nedzīvības apdrošināšanas sabiedrība ar 29 gadu darbības pieredzi Baltijas valstīs, Polijā, Vācijā, Francijā un Itālijā. “Balcia” ir saņēmusi apdrošināšanas licences visiem nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem privātpersonām un uzņēmumiem. Sabiedrības konkurētspējas pamatā ir mūsdienīgas finanšu tehnoloģijas un klientiem draudzīgākie apdrošināšanas nosacījumi. Apdrošināšanas sabiedrībā strādā 185 profesionāli darbinieki ar centrālo biroju Rīgā un filiālēm Lietuvā, Polijā un Vācijā. No 2022. gadu “Balcia” piedāvā apdrošināšanas pakalpojumus arī Latvijā.