Arī „Auto Asociācija” aicina valdību un Saeimu pārskatīt tā saukto luksusa auto noteikšanas latiņu

BMW X6 08.2008 15

Nākamā, 2014.gada valsts budžeta pieņemšanas priekšvakarā „Auto Asociācija” valdībai un Saeimai ir rosinājusi noteikt, ka Latvijā reprezentatīvie jeb luksusa auto ir vērtībā sākot no 41 322 latiem (bez pievienotās vērtības nodokļa), atceļot iepriekš noteikto 30 000 latu (ar PVN) slieksni. Pēc „Auto Asociācijas” aprēķiniem, paceļot luksusa auto noteikšanas latiņu, tas palīdzētu valstij katru gadu iekasēt valsts budžetā papildus 2,6 miljonus latu (3,7 miljonus eiro). Ar līdzīgu priekšlikumu pie valdības un likumdevējiem vērsusies arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Tikmēr pēc valdības priekšlikuma sagatavotas izmaiņas PVN likumā paredz ar nākamā gada 1.janvāri, saskaņā ar 2007.gadā noteikto luksusauto statusu (auto cena ar PVN virs 30 000 latiem), uzņēmumiem nebūs iespēja iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos ne tikai šādu auto iegādi un atgriezt PVN daļu, bet arī nevarēs iekļaut ar šādu auto ekspluatāciju saistītās izmaksas.

Abas sabiedriskās organizācijas apelē pie tā, ka situācijai neadekvāta nodokļu politika valsts budžetu nevis papildina, bet laupa tam ieņēmumus.

„Mūsuprāt, šobrīd valsts vairs nevar izlikties, ka Igaunijā reģistrēto auto lielais vairums uz Latvijas autoceļiem nav valstiska problēma. Jau varam apgalvot, ka katra otrā automašīna, kas ir 30 tūkstoši latu vērtībā, tiek reģistrēta Igaunijā. Esam arī aprēķinājuši, ka katrs šāds auto, kas tiek „aizshēmots” uz Igauniju, valstij nes vairāk kā 4 tūkstošus latu zaudējumu nesamaksātos nodokļos, un kopš 2007.gada, kad reprezentatīvā auto definīcijā tika noteikta automašīnas vērtība, uz Igauniju no Latvijas ir „aizplūdušas” aptuveni 1585 tā saucamās reprezentatīvās automašīnas… Pie tam, šim skaitlim ir tendence ar katru gadu palielināties,” tā „Auto Asociācijas” prezidents Andris Kulbergs.

„Auto Asociācijas” priekšlikumā rosināts noteikt, ka par reprezentatīvu vieglo automobili uzskatāms tāds, kura vērtība pārsniedz 41 322 latus (bez PVN) līdzšinējo 25 424 latu (bez PVN) vietā. Tādejādi tikšot palielināts ne tikai valsts budžets par 2,6 miljoniem latu katru gadu, bet arī automobiļu, kuru vērtība pārsniedz 30 tūkstošus latu ar PVN, reģistrāciju skaits Latvijā pieaugšot līdz pat 870 vienībām. Pēc Asociācijas ieskata minēto grozījumu ieviešana nekropļos Latvijas auto tirgu, mazinās Latvijas nodokļu maksātāju motivāciju veikt shematiskas nodokļu optimizācijas un padarīs Latvijas uzņēmējus konkurētspējīgākus.

Papildus tiek rosināts arī noteikt, ka uzņēmumi, kuriem iepriekšējā taksācijas perioda peļņa pēc nodokļu nomaksas pārsniedz attiecīgā reprezentatīvā vieglā automobiļa vērtību 41 322 latu (bez PVN) apmērā, varētu norakstīt arī šādu automobiļu nolietojumu un ekspluatācijas izmaksas. Mūsuprāt, šāda iespēja kalpos kā labs stimuls uzņēmumiem iekļauties Padziļinātās sadarbības programmā jeb tā dēvētajā Baltajā sarakstā, norāda „Auto Asociācija”.

„Pirms nācām klajā ar minētajiem priekšlikumiem, aptaujām neskaitāmus uzņēmējus, kuri atzina, ka Latvijas nepārdomātā nodokļu politika ir piespiedusi tos pārskatīt autoparka pārvaldību un, minimizējot visas izmaksas, transportlīdzekļus pārreģistrēt kādā no tuvākajām kaimiņvalstīm,” teikts „Auto Asociācijas” paziņojumā.

Asociācija pat uzņēmusi amizantu video par automobiļu ar Igaunijas reģistrācijas numuriem izplatību Rīgā. Turklāt video redzams, ka ne mazums tādu auto pat ir krietni pieticīgāki par mūsu valdības pašreiz notekto vērtības slieksni.