Degvielas tirgotājs „Virši-A” secina, ka dīzeļdegvielas patēriņš aug straujāk nekā benzīna patēriņš

Virsi A_16.11.2012 001

Saskaņā ar lielākā pašmāju degvielas tirgotāja „Virši-A novērojumiem, šogad pieprasītākais degvielas veids Latvijā ir dīzeļdegviela. Šogad desmit mēnešos „Virši-A” 40 degvielas uzpildes stacijās mazumtirdzniecībā realizētie benzīna pārdošanas apjomi bijuši tikai par 2% lielāki nekā identiskā laika periodā pērn. Savukārt šogad mazumtirdzniecībā realizētie dīzeļdegvielas pārdošanas apjomi, salīdzinot ar 2011.gada pirmajiem desmit mēnešiem, pieauguši par 5.3%.

Saskaņā ar CSDD statistiku, benzīna dzinēji joprojām veido lielāko daļu no Latvijā reģistrēto transportlīdzekļu dzinēju veidiem, taču to īpatsvars gada laikā ir sarucis un no visiem reģistrētajiem transportlīdzekļiem tie veido vairs tikai 49%. Savukārt dīzeļdegvielas dzinēju popularitāte tikai pieaug, to tirgus daļai šogad deviņos mēnešos sasniedzot 45%. Laikā no pērnā gada oktobra Latvijā reģistrēto transportlīdzekļu īpatsvars ar benzīna dzinēju samazinājies par 8%, savukārt dīzeļdegvielas īpatsvars palielinājies par 11%.

Pēc „Virši-A” novērojumiem, parādās arī jauna tendence – šī gada deviņos mēnešos,

salīdzinot ar pērnā gada deviņiem mēnešiem, par 34% palielinājies transportlīdzekļu skaits, kas aprīkoti ar kombinētu benzīna un gāzes barošanu.

Tiesa, no kopējās tirgus daļas šādu transportlīdzekļu īpatsvars joprājām ir salīdzinoši mazs – tikai 5%.

„Dīzeļdegvielas dzinēju popularitātes pieaugumu var skaidrot ar degvielas augsto cenu, ko nosaka norises pasaules biržās, kā arī pērn paaugstinātais akcīzes nodoklis benzīnam. Tā rezultātā iedzīvotāji meklē ekonomiskākus degvielas patēriņa veidus, un kā viens no tiem ir transportlīdzekļa izvēle ar dīzeļdegvielas motoru. Jāņem vērā, ka dīzeļdegvielas motorus izvēlas uzņēmumi, kā arī valsts un pašvaldību institūciju autoparki. Arī pērkot jaunus transportlīdzekļus, daudz biežāk tiek dota priekšroka dīzeļdegvielai. Var prognozēt, ka benzīna dzinēju īpatsvars tuvākajos gados vēl vairāk samazināsies, bet tā vietā pieaugs dīzeļdegvielas un arī ar gāzi darbināmu dzinēju īpatsvars,” rezumē SA „Virši-A” valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš.

Vēl Riekstiņš piebilst, ka arī „Virši-A” degvielas uzpildes stacijās novērots, ka pieaug gāzes kā degvielas pārdošanas apjomi. Lielākā daļa no autogāzes pircējiem esot tieši vieglo transportlīdzekļu vadītāji, kas iegādājušies automašīnas ar kombinētajiem dzinējiem gāzei un benzīnam, lai izmantotu vienu vai otru degvielas veidu pēc izvēles.

Jāpiemin, ka gāze šobrīd ir salīdzinoši lētākais degvielas veids.