Izmantojot vienotas datu bāzes trūkumu, Lielbritānijā krāpjas ar viltotām bonus-malus izziņām.

avarija

Pēc Lielbritānijas apdrošināšanas kompāniju pieprasījumiem, pārbaudot tām iesniegtās bonus-malus klases izziņas, apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” Apvienotās Karalistes filiāle šogad konstatējusi jau gandrīz 100 šo izziņu viltojumus.

Izziņas vizuāli līdzinās BTA izsniegtajām bonus-malus klases izziņām, tomēr atsevišķi vizuālie elementi un to izvietojums uz veidlapas, kā arī izziņās nepatiesi norādītā informācija liecina par viltojumu.

Lielbritānijā nav izveidota vienota datubāze, kas pieejama visām apdrošināšanas kompānijām, lai varētu iegūt informāciju par autovadītāju apdrošināšanas vēsturi

un ceļu satiksmes negadījumu statistiku, kā tas ir, piemēram, Latvijā. Lai iegādātos sauszemes transportlīdzekļa vadītāju civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (OCTA) polisi un, aprēķinot tās cenu, varētu ņemt vērā autovadītāja līdzšinējo apdrošināšanas vēsturi, tai skaitā, cik gadus autovadītājs piedalās ceļu satiksmē, cik gadus autovadītājs nav bijis iesaistīts ceļu satiksmes negadījumos, Lielbritānijas iedzīvotājiem jāiesniedz apdrošināšanas kompānijā bonus-malus klases izziņas. Neiesniedzot šādu izziņu, Lielbritānijā tiek piemērota zemākā bonus-malus klase.

Cenu atšķirības polisēm ar nulles un devīto (augstāko) bonus-malus klasi Lielbritānijā var sasniegt pat 1000 mārciņas (837 latus) gadā.

Ievērojamā cenu starpība zemākās un augstākās bonus-malus klases polisēm ir kārdinājums iesaistīties nelikumīgās darbībās kā Latvijas, tā Lietuvas, Polijas un citu valstu iedzīvotājiem, kuri uz laiku vai uz pastāvīgu dzīvi ierodas Lielbritānijā, norāda apdrošinātājs.

„Lielbritānijā BTA apdrošināšanas pakalpojumus piedāvā kopš 2011.gada, taču līdz šim ar šādiem krāpšanās gadījumiem nebijām saskārušies. Šogad esam identificējuši vairākus bonus-malus klases izziņu viltojumu veidus. Dati par ikvienu BTA klientu un viņa apdrošināšanas vēsturi ir pieejami mūsu informācijas sistēmā, kā arī vienotajā datubāzē – sistēmā, ko uztur Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), tādējādi izziņu viltojumus varam ļoti operatīvi identificēt. Netiek izslēgts, ka Lielbritānijā darbojas kāds birojs, kas par nelielu samaksu izsniedz viltotas dažādu apdrošināšanas kompāniju bonus-malus klases izziņas. Kāda Lielbritānijas apdrošināšanas kompānija saņēmusi jau 4000 viltotas izziņas un savu resursu ietvaros veic izmeklēšanu. Par mūsu konstatētajiem viltojumu gadījumiem esam informējuši Lielbritānijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroju, kas šobrīd vērtē iesniegto informāciju un lems par turpmāko izmeklēšanu,” stāsta „BTA Insurance Company” Apvienotās Karalistes filiāles direktors Andris Kaņķis.

Lai arī šāds „naudas ekonomēšanas” veids šķiet vilinošs, BTA aicina neizmantot piedāvājumu citās valstīs iegādāties viltotas bonus-malus klases izziņas ar mērķi saņemt lētāku OCTA apdrošināšanas polisi. Ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs par apzinātu apdrošinātāju krāpšanu draud kriminālatbildība.