Konkurences padome soda uzņēmumu «Kia Auto»

Kia_logo_1

Konkurences padome (KP) ir konstatējusi, ka korejiešu automašīnu importētājs Baltijas valstīs AS «Kia Auto» ir pārkāpis Konkurences likumu, vairāk nekā desmit gadu garumā nepamatoti ierobežojot auto īpašnieku iespējas garantijas laikā veikt ārpusgarantijas remontus un tehnisko apkopi neatkarīgos servisos un uzstādīt citu ražotāju rezerves daļas.

Pa šo pārkāpumu uzņēmumam solidāri ar tā māteskompāniju AS «Tallinna Kaubamaja» piespriests sods 134 514 eiro apmērā. Un līdztekus tam «Kia Auto» noteikts arī tiesiskais pienākums pārtraukt pārkāpumu un informēt «Kia» automašīnu īpašniekus par viņu tiesībām, nezaudējot garantiju, veikt auto tehniskās apkopes un ārpus garantijas remontus neatkarīgos autoservisos, kā arī izmantot ne vien «Kia» oriģinālās rezerves daļas, bet arī atbilstošas kvalitātes analogas rezerves daļas.

Igaunijas uzņēmums «Kia Auto» ir vienīgais ražotāja pilnvarotais «Kia» markas automobiļu importētājs Latvijā. «Kia Auto» izvēlas un apstiprina pilnvarotos pārstāvjus, kas tirgo «Kia» automašīnas un veic tām ražotāja vai importētāja apmaksāto garantijas remontu.

Pārkāpuma izpēti KP sāka pēc iesnieguma no auto īpašnieka, kam tika atteikts garantijas remonts pēc tehniskās apkopes veikšanas neatkarīgā servisā. Lietas izpētes gaitā KP konstatēja, ka «Kia Auto» klientiem paredzētajā apkopes un remonta grāmatiņā dažādos periodos iekļāvusi nosacījumus, kas paredz, ka garantija saglabājas tikai tad, ja automašīnas apkalpotas vienīgi autorizētajos servisos un izmantotas tikai oriģinālās rezerves daļas. Turklāt katras tehniskās apkopes dati ar parakstu jāapliecina pilnvarota servisa pārstāvim, bet neatkarīgie servisi to nevar izpildīt. Tāpat grāmatiņā bija noteikts, ka tām rezerves daļām, kuras uzstādījis neatkarīgais remontētājs, netiks veikta bezmaksas nomaiņa. Konkurenci ierobežojoši nosacījumi bija norādīti arī pilnvaroto pārstāvju interneta vietnēs.

KP norāda, ka «Kia Auto» ar savu rīcību ierobežoja Eiropas Savienības noteiktās īpašnieku tiesības brīvi izvēlēties servisa pakalpojumu sniedzēju un citu ražotāju rezerves daļas. Tādējādi uzņēmums radīja tiešu kaitējumu patērētājiem, ierobežojot izvēles iespējas. Bet vienlaikus kaitējums nodarīts arī neatkarīgajiem servisiem un attiecīgi

kropļota konkurence tirgū kopumā.

Tā kā pilnvarotie pārstāvji, kas īstenoja «Kia Auto» izvirzītos nosacījumus, bija tieši atkarīgi no «Kia Auto», lai darbotos «Kia» dīleru tīklā, šiem uzņēmumiem KP sodu par līdzdalību pārkāpuma īstenošanā nepiemēroja. Igaunijā, Latvijā un Lietuvā kopumā «Kia» ir aptuveni 20 dīleri.

Informācijai: Latvijā šā gada pirmajos septiņos mēnešos pārdotas 327 «Kia» automašīnas, kas ir par 55,7% vairāk nekā pērn. Korejiešu zīmola tirgus daļa šobrīd ir sasniegusi 4,83% (2013. gadā – 3,53%).

Birkas: