Konkurences uzraugi bargi soda Latvijas „Volkswagen” tirgotāju karteli

VW_Logo_request_by_a_friend_by_Voldofangirl

Kā informē Konkurences padome (KP), “Volkswagen” automobiļu importētājam un vairākiem oficiālajiem dīleriem par aizliegtu vienošanos piespriests naudas sods 7,6 miljonu eiro apmērā.

Par nelikumīgu darbību veikšanu sešiem uzņēmumiem – SIA “SD Autocentrs”, SIA “Ripo Autocentrs”, SIA “Moller Auto Krasta”, SIA “Moller Auto Ventspils”, SIA “Moller Auto Latvia” un “Volkswagen” importētājam Baltijas valstīs SE “Moller Baltic Import” – KP piemēroja naudas sodu kopumā 7 635 183 eiro apmērā. Savukārt viens uzņēmums (publiski netiek nosaukts) iecietības programmas ietvaros ir pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva atklāt pārkāpumus.

“Moller Baltic Import” piemērots 5 050 542 eiro naudas sods, “Moller Auto Latvia” – 1 216 739 eiro, “Moller Auto Krasta” – 965 197 eiro, “Moller Auto Ventspils” – 205 104 eiro, “SD Autocentrs” – 124 915 eiro, “Ripo Autocentrs” – 72 684 eiro. Sods “SD Autocentram” tika samazināts par 10%, jo uzņēmums atzina savu dalību pārkāpumā, piekrita KP argumentiem un apņēmās tos nepārsūdzēt tiesā.

KP konstatēja, ka uzņēmumi ir savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos,

piemēram, ļāvuši uzvarēt iepriekš izvēlētam pretendentam, kamēr pārējie iesnieguši saskaņotus un klientam neizdevīgākus piedāvājumus vai arī vispār atteikušies no dalības iepirkumā. Dīleri regulāri viens otru informējuši par saviem plāniem attiecībā uz kādu iepirkumu.

Tikmēr vairumtirgotājs “Moller Baltic Import” ne vien zināja un neiebilda pret pastāvošo tirgus sadali starp dīleriem, bet arī zināmā mērā veicināja un atbalstīja pārkāpumu, jo piedalījās nelikumīgajās darbībās kā informācijas apmaiņas starpnieks.

Lai arī lietas gaitā nav iespējams apzināt precīzu cietušo loku, kas pārmaksājuši karteļa rezultātā, ir skaidrs, ka tas ir ļoti plašs.

Konstatēts, ka šādi pārkāpumi ir bijuši ilgstoši.

Izmeklējot lietu, KP ieguva informāciju par karteļa dalībnieku savstarpējo saraksti par iepirkumiem, kurus rīkojuši gan privāti uzņēmumi, gan valsts pārvaldes iestādes un aģentūras, tāpat arī pašvaldības, skolas (skolēnu autobusi), pansionāti, iekšlietu sistēmas iestādes un citi.

Tā kā jaunu “Volkswagen” automašīnu pircēji, kas automašīnas iegādājās konkursa ceļā, par iegādātajiem spēkratiem var būt pārmaksājuši, KP aicina tos vērsties pie pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem, prasot atlīdzināt radušos zaudējumus, savukārt pašus nelikumīgo darbību veicējus – brīvprātīgi izstrādāt sistēmu patērētājiem nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai, tādējādi mazinot izdarītā pārkāpuma sekas.

Kā liecina šobrīd pieejamā informācija, vismaz “Moller” grupas uzņēmumi Latvijā gatavojas pārsūdzēt KP lēmumu.

“KP vērtētajā situācijā nevienam “Moller” grupas uzņēmumu klientam nav nodarīts kaitējums un nav skartas to intereses. Vienīgais iemesls, kas bijis par pamatu lietas izskatīšanai, ir saistīts ar iekšējo “Volkswagen” zīmola konkurētspējas stiprināšanu – atsevišķi dīleri savā darbībā fokusējās uz konkurenci ar citu zīmolu izplatītājiem, nevis savā starpā,” uzsver “Moller” grupas uzņēmumu Latvijā pārstāvis Gundars Ruža.

Informācijai: Šis ir otrais Latvijas KP lēmums, ar kuru pārkāpums tiek konstatēts pēc iecietības programmas ziņojuma. Iecietības programma ļauj ikvienam uzņēmumam, kas ir vai bijis iesaistīts aizliegtās vienošanās, pirmajam pēc savas iniciatīvas ziņot KP, iesniegt pierādījumus par pārkāpumu un saņemt pilnīgu atbrīvojumu no soda. Vairumā Rietumeiropas valstu, kā arī Eiropas Komisijas līmenī lielākā daļa konkurences tiesību pārkāpumu, kas ir slēpti un ļoti grūti atklājami, tiek konstatēti tieši pēc iecietības programmu ziņojumos sniegtās informācijas.

Birkas: