Latvijā uz katru jauno auto tiek pārdoti 10 lietoti

autoplacis

Kā norāda Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš, mūsu tirgū lietotus auto pārdod aptuveni desmit reizes vairāk nekā jaunus.

2013. gadā Latvijā kopumā pirmreizēji reģistrēti 44 574 lietoti automobiļi, turpretī jauni – 12 811. Šā gada pirmajos piecos mēnešos Latvijā ievesti un pirmo reizi reģistrēti 18 417 lietoti spēkrati un 5038.

«Lietoto auto imports strauji palielinās, un jaunu auto tirdzniecība šim apjomam līdzi netiek,» uzsver Rūtiņš.

Lietotu automobiļu kopējā tirgus aktivitāte tiek raksturota ne tikai ar pirmo reizi reģistrētiem automobiļiem, bet arī ar īpašnieku maiņām iekšējā tirgū. Piemēram, 2013. gadā līdztekus 44 560 ievestiem auto tika veikti arī 68 326 īpašnieku maiņas darījumi.

«Veicot detalizētu šo darījumu analīzi, esam konstatējuši, ka apmēram puse no visiem lietotu auto iegādes darījumiem ir vērtējami kā aizdomīgi no pievienotās vērtības nodokļa krāpniecības viedokļa. Tāpat tiek veikts neadekvāti liels pirmo reizi reģistrēto automobiļu apjoms uz fizisko personu vārda, kas liecina par lielu varbūtību iegādes dokumentu viltošanā,» atzina eksperts.

Rūtiņš prognozēja, ka Latvija, iespējams, vēl ilgi nebūs starp tām Eiropas Savienības valstīm, kas autoparka efektīvu atjaunošanu spēs nodrošināt tikai uz jaunu automobiļu rēķina. Atšķirībā no Latvijas, kur uz vienu jaunu auto tiek pārdoti aptuveni desmit lietoti,

attīstītajās valstīs šī proporcija ir viens pret trīs līdz viens pret pieci.

«Šī ir objektīvā realitāte, un tāda tā būs vēl ilgu laiku. Tas nav nekas slikts – ar nosacījumu, ka lietotu auto tirgus ir sakārtots un kvalitatīvs. Tomēr tieši lietotu auto tirgū notiek dažāda veida manipulācijas, no kurām cieš ne tikai auto pircēji, bet arī valsts budžets un mūsu starptautiskā reputācija. Šī ir Ekonomikas ministrijas vistiešākā atbildība, veidot tādu uzņēmējdarbības vidi, kas atbalsta godīgumu, caurskatāmību un likumību,» norāda Auto asociācijas viceprezidents.