Vērš uzmanību uz drošas braukšanas apdraudējumu, nepareizi pārvadājot dzīvniekus

Suns auto

Gandrīz 70 % no suņu un kaķu saimniekiem savus mīluļus automašīnā pārvadā, neievērojot drošības principus un tādējādi apdraudot gan mājdzīvniekus, gan paši sevi, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO veiktā aptauja*. Trešdaļa jeb 28 % aptaujāto braukšanas laikā ļauj dzīvniekiem brīvi pārvietoties pa salonu, 11 %suņus un kaķus tur klēpī, bet puse no braucējiem, kuri mājdzīvnieku pārvadāšanai izmanto būrus vai speciālās somas, šo aprīkojumu nepiesprādzē, liecinot aptauja.

Veiktās aptaujas dati liecina, ka 13 % autobraucēju ir saskārušies ar situāciju, ka mājdzīvnieka atrašanās transportlīdzeklī novērsusi uzmanību no auto vadīšanas, radot riskantu situāciju uz ceļa. Vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem šādus negadījumus piedzīvojis pat katrs piektais jeb 20 % aptaujāto, bet reģionu sadalījumā ar to visbiežāk saskārušies autobraucēji Latgalē – 19 %.

Gandrīz puse jeb 47% respondentu apliecinājuši, ka savu mājdzīvnieku pārvadā, izmantojot speciālo drošības aprīkojumu, piemēram, būri, puse no viņiem to dara nepareizi – nekādā veidā nenostiprinot šo inventāru automašīnas salonā. Visbiežāk aprīkojumu nenostiprina autobraucēji vecumā no 30 līdz 39 gadiem, turpretī atbildīgākie šajā ziņā ir gados jaunākie autovadītāji vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem – 56 % no viņiem stiprina aprīkojumu.

Galvenie ieteikumi drošai mājdzīvnieku pārvadāšanai

•    Drošs risinājums suņu pārvadāšanai ir piesprādzēšana, izmantojot tam speciāli paredzētu vesti un drošības siksnas, kā arī sēdināt dzīvnieku uz aizmugurējā sēdekļa.

•    Lielu suni pārvadājot bagāžas nodalījumā, šo nodalījumu ieteicams nošķirt no salona ar speciālu resti.

•    Ceļojot ar mazāku ģimenes mīluli – kaķi vai suni, ieteicams izmantot tam paredzētu būri, lai izvairītos no dzīvnieka patvaļīgas pārvietošanās pa transportlīdzekļa salonu. Būri ieteicams novietot uz automobiļa aizmugurējā sēdekļa un nostiprināt ar drošības jostām.

•    Vēlams izvairīties no situācijām, kad sunim braukšanas laikā ir iespēja pa logu izbāzt galvu. Strauji bremzējot vai uzsākot braukšanu, vai arī veicot citu negaidītu manevru, dzīvnieks var savainoties, jo viņam ir grūti noturēt līdzsvaru braucošā transportlīdzeklī. Turklāt, ja sunim ir tendence mēģināt kāpt ārā pa logu, netīšām nospiežot loga aizvēršanas pogu, viņš sevi var savainot, iespiežot loga rāmī.

•    Neatstāt mājdzīvnieku transportlīdzeklī bez uzraudzības! Transportlīdzeklī atstāts mājdzīvnieks, izjūtot stresu un pārdzīvojot saimnieka prombūtni, var ne tikai sabojāt automašīnas salonu, bet arī novērst citu transportlīdzekļu vadītāju uzmanību, kā arī karstā laikā ļoti ātri pārkarst.

“Galvenais noteikums, pārvadājot suni vai kaķi: dzīvnieks nedrīkst novērst uzmanību un nedrīkst traucēt autovadītājam braukt.

Tas nozīmē, ka, piemēram, mazs suns nedrīkst sēdēt autovadītājam klēpī. Jāatceras arī par dzīvnieka drošību – ja būs situācija, kad nostrādās automašīnas drošības spilvens, dzīvnieks ļoti stipri cietīs no trieciena,” skaidro “Drošas Braukšanas Skolas” dereiktors Jānis Vanks.

Domājot par mājdzīvnieku drošību un veselību, ERGO aicina izmantot īpašu KASKO piedāvājumu. Līdz marta beigām iegādājoties ERGO KASKO polisi, segumā bez maksas tiek iekļauta arī mājdzīvnieku apdrošināšana. Tas nozīmē – ja satiksmes negadījumā ir cietis suns vai kaķis, kas atradies apdrošinātajā transportlīdzeklī, tiks izmaksāta atlīdzība dzīvnieka ārstēšanai vaikompensācija tā bojāejas gadījumā.

*Aptauju pēc ERGO pasūtījuma 2023. gada janvārī veica tirgus pētījumu kompānija “Norstat Latvija”, tiešsaistē visā Latvijā aptaujājot 1000 respondentu vecumā no 20 līdz 74 gadiem.a