„AutoMedia.lv” tests: izmēģinām jauno „Opel Corsa”

01 - Opel Corsa _28.02.2015

Ja pirmo triju paaudžu „Corsa” bija nepretenciozs un cenas ziņā ļoti demokrātisks auto, sākot jau ar iepriekšējo – „Corsa D” –, tas ir kļuvis par salīdzinoši izsmalcinātu eiropieti, ko Riselsheimas ražotājs cenšas iepārdot jau pārtikušākai un izvēlīgākai publikai. Tādai, kas ir gatava pārsēsties tajā no kompaktklases, bet nav gatava samierināties ar „Dacia Sandero” askētisko vienkāršību. Nu klāt jau „Corsa E”…

Kopš „Corsa” pirmās paaudzes pirmizrādes 1982. gadā „Opel” ir laidis klajā aptuveni 12,5 miljonus šī modeļa automobiļu, turklāt lielākā daļa no tiem realizēti tieši Eiropas tirgū.

31 - Opel Corsa _28.02.2015

Pragmatiskajā Vecajā Pasaulē mazo hečbeku segments jau sen ir kļuvis par vismasveidīgāko. Turpretim mēs esam tik bagāti, ka šādas izmēru kategorijas spēkratus dižmanīgi uzskatām par studentu un guvernanšu automobiļiem. Bet, kā varat nojaust, pirktspējīgu ļaužu šajās sociālajās grupās ir gaužām maz… Tomēr pamazām rodas aizvien vairāk progresīvi domājošu cilvēku, kuri savā izvēlē ekonomisku apsvērumu dēļ nonāk līdz B klases automobiļiem. Un nemaz neizskatās vīlušies.

Nevis jauns, bet “dziļi” rekonstruēts

Ja gribam būt pavisam godīgi, jāatzīst, ka piektā paaudze, kas tiek apzīmēta kā „Corsa E”, būtībā ir modernizēts līdzšinējais modelis. Auto pamatā ir vecā labā SCCS platforma, kas tika veidota aptuveni pirms divpadsmit trīspadsmit gadiem – tai īsajā laika posmā, kad „General Motors” draudzējās ar „FIAT”. Jaunais hečbeks ir saņēmis mantojumā ne tikai pilnīgi analogu šasiju un neizmainītu bāzes garumu, bet arī virsbūves arhitektūru.

28 - Opel Corsa _28.02.2015

Noliekot abus līdzās, tūdaļ pamanāms, ka D un E paaudzes „korsām” ir līdzīgs virsbūves siluets un aizmugurējo durvju loga forma. Lai gan „Opel” dizaineri – gods, kam gods – ir pastrādājuši dūšīgi, piešķirot automobilim jaunākā brāļa „Adam” svaigos sejas vaibstus un dažus citus nepieciešamos korporatīvos elementus, kā rezultātā jauno ar priekšteci sajaukt nebūs iespējams. Turklāt „Corsa E” ir paaugusies – par 22 mm garumā un 9 mm platumā.

Patīkams salons

Toties interjers nu gan nemaz neatgādina priekšteci. Tas padarīts stilīgāks, vizuāli pievilcīgāks un kvalitatīvāks. Vienīgi durvju palodzes vēl gribētos no mīkstākas plastmasas, lai jūtami uzlabotas kvalitātes iespaids būtu pilns. Viduskonsoles apakšējā daļa ar klimata kontroles bloku ir pārņemta no mazā brāļa „Opel Adam”, bet pārējais

priekšējais panelis, eleganto vadības centru ieskaitot, izskatās jau ļoti solīdi, lai neteiktu – dārgi.

Nu, piekasīties varbūt var tam, ka multimediju sistēmas monitors ir novietots nevis acu priekšā, bet neierasti zemu – virs klimata regulācijas pults, kur brauciena laikā nolasīt informāciju, neatraujot skatu no ceļa, nav iespējams. Taču pati Intellilink sistēma ir lietošanā vienkārša, ar glītu, atraktīvu grafiku un ‘paklausīgu’ skārienjutīgo ekrānu. Tā ir kārtējā „GM” variācija par multimediju sistēmu tēmu. Tās funkcionālās iespējas nav īpaši plašas – ne navigācijas programmas, ne GPS uztvērēju, taču idejas autori galveno uzsvaru likuši uz sistēmas spēju labi saprasties ar citām modernajām viedierīcēm, kas cita starpā ļauj veikt zvanus, sūtīt un saņemt e-pasta vēstules, kā arī izmantot mobilā telefona GPS programmatūru. Ražotāja pārstāvji neslēpj, ka Intellilink galvenais pluss ir lētums, kas panākts uz ‘apgraizītā’ satura rēķina.

14 - Opel Corsa _28.02.2015

Priekšējie sēdekļi izskatās lieliski, regulēšanas iespējas diapazons ļauj iestatīt cik-necik komfortablu pozu, taču to forma ir mānīga: atzveltnes izliekums izrādās piemērots ne katrai mugurai, turklāt plecu daļai ir pašvaks sānu atbalsts. Un vēl viens nepatīkams pārsteigums – kad sēdeklis nolaists zemākajā stāvoklī, stūre (zemākajā stāvoklī) atrodas neierasti, neērti augstu… Vismaz vienam no diviem „AutoMedia.lv” izmēģinātajiem tā šķita.

Tas jau ir gluži ikdienišķi, ka mazās klases automobilī arī otrajā sēdekļu rindā ir pietiekami vietas, un pasažieru ceļi nespiežas priekšējo sēdekļu atzveltņu muguriņās. Arī galvas/plecu apvidū pat lielāks par vidēja auguma sēdētāju šeit (hečbeka piecdurvju versijā) varēs izbaudīt brīvību.

11 - Opel Corsa _28.02.2015

Nav nekāds brīnums, ka „Corsa” ietilpīgā salona telpa ir atņēmusi daļu apjoma bagāžniekam. Taču Riselsheimas dizaineri ir parūpējušies par tā iespējami racionālu iekārtojumu: taisnas sienas, divos līmeņos novietojama ‘falšgrīdiņa’, ērts sīkmantu nodalījums rezerves riteņa nišā. Mēdz uzskatīts, ka mazi auto ir dāmu auto., taču ir viens moments, kas daiļo dzimumu vienkārši aizvainos. Blakussēdētāja saules sargā nav pat mazītiņa spogulīša…

Dizains ir ‘apēdis’ daļu no sānskata spoguļu funkcionalitātes. Kā ne vienā vien automobilī, cenšoties radīt skaistu formu, nākas nest upuri – mazliet ir apgrūtināta mazā auto gabarītu kontrole, braucot atpakaļgaitā.

Litrs uz trim vai tomēr kas lielāks?
„AutoMedia.lv” ir izdevies pabraukt ar divām jaunajām benzīnmotoru „Corsām”. Pirmā mūsu rokās nonāca ar 1,4 litru četrcilindru turbomotoru, kam bija 100 Zs jauda. Griezes moments it kā solīdi 200 Nm, bet īsti labs cēliens autiņam parādās tikai īsi pirms 3000 apgriezieniem. Pirms tam – īsti ne šis, ne tas… Taču, ja neesat delveris, to kā trūkumu nez vai izjutīsiet. Taču šī paša motora mazjaudīgākā 90 Zs versija, visticamāk, apmierinās vien īsti rāmus braucējus… Toties par trokšņu līmeni salonā, kas mēdz būt mazmašīnu vājais punkts, sūdzēties laikam nenāksies nevienā modifikācijā, Pārī ar šo motoru bija manuālā sešpakāpju ātrumkārba. Patīkama no slēgšanās viedokļa, tikai ļoti ‘īss’ pirmais pārnesums.

Arī 1,4 litru 100 Zs motoram būtībā nav ne vainas

Arī 1,4 litru 100 Zs motoram būtībā nav ne vainas

Riselsheimas ražotājs ar lepnumu prezentē EcoTec saimes jauno 1,0 SIDI – litrīgo trīscilindru turbomotoru, kas bija mūsu testu otrs objekts. Tam ir tiešā degvielas iesmidzināšana, dinamiski maināmu gāzu apmaiņas fāzu sistēma, šāda tipa dzinējam neparasti augsta kompresijas pakāpe (10,5:1) un balansējošā vārpsta, kas mazina trīscilindrinieka aritmiskss darbības izraisītās specifiskās vibrācijas un parazīttrokšņus. Neraugoties uz šķietami pieticīgo darba tilpumu, tas jaudīgākajā versijā attīsta 115 Zs un 170 Nm.

Tikai nepadomājiet, ka šis motors kļuvis par „Corsa” bāzes dzinēju. Gluži otrādi – tas šobrīd ir ne tikai tehnoloģiski modernākais agregāts, bet arī teju pats dārgākais no benzīna dzinēju paletes.

Motors nudien darbojas klusi un nemanāmi. Automobilis uzsāk kustību viegli, bez minstināšanās. Kad tahometra bultiņa tuvojas 1600 apgriezienu (minūtē) robežai, tas sasniedz jau 90% no griezes momenta maksimuma, nodrošinot mazajam hečbekam enerģisku un vienmērīgu vilkmi. Savukārt, kad motors iegriežas aiz 4000 apgr./min., tas burtiski iegūst otro elpu, paužot gatavību izrādīt savu sportisko temperamentu. Sešpakāpju pārnesumkārba strādā viegli un korekti, sajūgs darbojas precīzi.

Pat ļoti saturīga gaita

SCCS platforma ir vienkārša kā lemesis, taču jaunā „Corsa” to ‘nenodod’. Priekšējai balstiekārtai izmantoti tradicionālie McPherson statņi, bet aizmugurē – klasiskā vērpes sija. Taču „Opel” pārstāvji apgalvo, ka to ir pamatīgi izrevidējuši un pilnveidojuši teju katru šasijas elementu, kā rezultātā padarījuši piekari stingrāku un par 5 mm pazeminājuši auto smaguma centru.

29 - Opel Corsa _28.02.2015

Un grēks būtu sūdzēties – uz ceļa „Corsa” turas apbrīnojami braši, pārliecināti un paklausīgi, turklāt, kā izrādās, ne tikai uz lielceļa asfalta, bet spēj saglabāt savu stabilitāti arī izdangāta lauku ceļa līkločos. Īpaši mūs pārsteidza jaunās „Corsas” gaitas stabilitāte un piekares darbības saturīgums uz Lietuvas pierobežas totāli bedraina lauku ceļa. Šis mazais auto to pievarēja ar parasti lielākiem un dārgākiem auto raksturīgu nevērību un vieglumu. Radās sajūta, ka piekares ir ‘biezākas’ nekā patiesībā. Nudien šasijas inženieru grupa ir labi pastrādājusi.

18 - Opel Corsa _28.02.2015

Toties elektriskais pastiprinātājs ir padarījis „Corsa” stūres reakcijas vāji informatīvas. Tomēr jāatzīst, ka reakciju precizitāti tas būtiski neietekmē. Interesanti, ka līdzīgi kā „Fiat” mazautomobiļiem arī „Opel” hečbekam ieviests City režīms. Nospiežot viduskonsolē attiecīgu taustiņu, auto stūre kļūst tik viegla, ka to var grozīt gandrīz vai ar mazo pirkstiņu.

Aprīkojums

Piektās paaudzes „Corsa” no priekšteča saņēmusi mantojumā veselu elektroniskā aprīkojuma kolekciju: aklo zonu kontroles sistēmu, palīgsistēmu braukšanas uzsākšanai pret kalnu, ceļa zīmju atpazīšanas sistēmu, joslu maiņas asistentu, distances kontroles sistēmu, parkošanās palīgu u.tml. ierīces

„Opel Corsa” vērtē Ojārs Vētra un Ainārs Zariņš

– „vāji”; – „apmierinoši”; – „labi”; – „ļoti labi”; – „izcili”

Vērtējums adekvāti salīdzināms tikai katras klases ietvaros un nav vispārināms

„Testētā auto” cenas eiro un konkurenti

„Opel Corsa 5d 1.0 Turbo EcoTec Start/Stop 6MT Cosmo” no 15 407
„Opel Corsa 3d 1.4 Turbo EcoTec Start/Stop 6MT Cosmo” no 14 500
„Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Start/Stop 6MT Titanum” no 14 945
„Hyundai i20 1.2 MPI Comfort 6MT” no 14 490
„Toyota Yaris 5d 1.33 Dual VTT-i Active Plus” no 15 000
„Škoda Fabia 1.2 TSI 6MAN Style” no 14 050

Testēto auto tehniskie rādītāji (ražotāja dati)

Corsa 1,0 Turbo 5d Corsa 1,4 Turbo 3d
Garums (mm) 4021 4021
Platums bez spoguļiem (mm) 1746 1746
Augstums (mm) 1481 1481
Riteņu garenbāze (mm) 2510 2510
Bagāžas nodalījuma tilpums (l) 285 / 1120 285 / 1120
Pašmasa (kg) 1199 1124
Pilna masa (kg) 1665 1735
Klīrenss (mm) 140 140
Motors R3; četri vārsti uz cilindru; 999 cm3;85 kW (115 ZS) / 5000-8000 apgr.170 Nm / 1800-4500 apgr. R3; četri vārsti uz cilindru; 1364 cm3;74 kW (100 ZS) / 3500-6000 apgr.200 Nm / 1850-3500 apgr.
Atgāzu emisiju klase Euro 6 Euro 6
CO2 emisijas (g/km) 117 123
Degviela Benzīns E95 Benzīns E95
Maksimālais ātrums (km/h) 195 185
Dinamika 0-100 km/h (s) 10,3 11,0
Degvielas patēriņš (l/100 km) Pilsētā – 6,1Uz šosejas – 4,3Jauktā režīmā – 5,0 Pilsētā – 6,6Uz šosejas – 4,4Jauktā režīmā – 5,2
Degvielas tvertnes tilpums (l) 45 45
Velkošā ass Priekšējā Priekšējā
Ātrumkārba sešpakāpju manuālā sešpakāpju manuālā
Stūresrata apgriezieni 2,6-2,7 2,6-2,7
Stūres pastiprinātāja tips Elektrisks Elektrisks
Balstiekārta Priekšā – McPhersonAizmugurē – torsionu vērpes sija Priekšā – McPhersonAizmugurē – torsionu vērpes sija
Bremzes Priekšā – ventilējami diskiAizmugurē – diski Priekšā – ventilējami diskiAizmugurē – diski
Riepas 215/45 R17 215/45 R17
Tehniskās apkopes cikls 20 000 km vai reizi gadā 20 000 km vai reizi gadā
Garantijas laiks 2 gadi bez nobraukuma ierobežojuma 2 gadi bez nobraukuma ierobežojuma

„AutoMedia.lv” degvielas patēriņa rezultāti pēc „Opel Corsa 1,4 Turbo 6MT”  borta datora

Rīgā (pilsētas režīmā) 21,7 km ar vid. ātrumu 19,5 km/h – 8,3 l/100 km
Rīga – Jēkabpils (šosejas režīmā) 133,5 km ar vid. ātrumu 76,4 km/h – 5,6 l/100 km(ieskaitot iepriekšējo posmu Rīgā)
Jēkabpils – Aizkraukle – Pilskalne – Birži – Šauļi – Jēkabpils (kombinēta režīmā) 547,6 km ar vid. ātrumu 69 km/h – 6,7 l/100 km
Jēkabpils – Pļaviņas – Madona – Rīga (kombinētā režīmā) 226,2 km ar vid. ātrumu 54,4 km/h – 6,3 l/100 km
Kopā testa laikā veikti 929,0 km ar vid. ātrumu 61,3 km/h – 6,6 l/100 km (odometra rādījumi: testa sākumā 2232 km – testa beigās 3161 km)

„AutoMedia.lv” ar „Opel Corsa 1,4 Turbo 6MT” veikto izmēģinājumu rezultāti – ceļa segums sauss asfalts

Dinamika 80-120 km/h (s) 1.mēģinājums – 9,80 (4.pārnesumā)2.mēģinājums – 8,60 (3.-4.pārnesumā)

3.mēģinājums – 12,38 (4.-5.pārnesumā)

 

Birkas: