Pirms desmit gadiem, kad franču koncerna “Renault” piedāvāto budžeta klases zīmolu “Dacia” papildināja apvidnieks “Duster”, pie mums šos utilitāros automobiļus vairums vēl uzlūkoja ar krietnu devu snobisma. Bet tieši “Duster” kļuva par “Dacia” atslēdziņu, kas tā pa īstam atvēra “džipu” mīlētāju valsti Latviju. Kopš pērnā gada sākuma tirdzniecībā jau ir krosovera otrās paaudzes mašīnas – glītākas, labāk aprīkotas un tīkamākas. Taču “Duster” pilnveidošana turpinās…
Šogad “Dacia Duster” ieguva jaunāko “Renault” izstrādāto benzīna motoru un tas bija iemesls, lai “AutoMedia Latvia” atkal sēstos pie “Duster” stūres.
Jaunais 1332 kubikcentimetru tilpuma TCe četrcilindru motors gan “Dacia”, gan “Renault” automobiļu saimē aizstāj iepriekš izmantoto 1197 cm³ analogu. Abreviatūra TCe nozīmē to, ka gan aizvietotais, gan jaunais agregāts aprīkoti ar turbopūti.
Ja salīdzina sausus tehniskos rādītājus, tad 1,2 litru motors uz “Duster” attīstīja 123 Zs maksimālo jaudu un 205 ņutonmetru maksimālo griezi jau pie visai mēreniem 2000 apgriezieniem. Tas rezultējās 175 km/h maksimālajā ātrumā un spējā ieskrējienu no vietas līdz 100 km/h veikt 10,4 sekundēs.
Jaunajam 1,3 litru agregātam tiek iestatīti divu jaudas versiju parametri – TCe 130 un TCe 150.
TCe 130 attiecīgi ir 130 Zs maksimālā jauda un 240 Nm grieze jau pie 1600 apgriezieniem, bet TCe 150 ir 150 Zs jauda un 250 Nm maksimālā grieze pie 1700 motora apgriezieniem minūtē. Ražotājs nez kāpēc vairs nepublisko 0-100 km/h ieskrējiena rādītājus, bet maksimālais ātrums katrai jaudas versijai attiecīgi ir 191 un 200 km/h. Viss liecina, ka arī ieskrējienā 1,3 litru motoram jābūt naskākam. Un, protams, tas ir ar zemāku CO₂ izmešu līmeni.
Taču galvenais iemesls, kādēļ “Renault” veica 1,2 litru TCe motora nomaiņu, ir tas, ka mašīnas, kas ir aprīkotas ar šo agregātu, nereti saskaras ar problēmu, ko tautā sauc – ‘ēd eļļu’.
Jaunais 1,3 l TCe motors tāpat kā aizvietotais 1,2 l TCe tiek uzstādīts tikai priekšpiedziņas “Duster” un ir komplektēts ar sešpakāpju manuālo transmisiju. “AutoMedia Latvia” izmēģināja spēcīgāko – TCe 150. Tā šobrīd ir jaudīgākā un arī ātrākā “Dacia Duster” modifikācija.
Ikdienas lietošanai TCe 150 šķiet pat tīkami jestrs un reizē gana elastīgs agregāts. Transmisijas pārnesuma skaitļi arī šķiet piemeklēti visnotaļ adekvāti, jo “Duster” raksturīgais ļoti ‘īss pirmais robs’ te tā īpaši uz nerviem nekrīt. Nu vismaz ‘neiesēžas’ pieradums braucienu uzreiz uzsākt ar otro pārnesumu.
Neplānoti “Duster” testa laiks sakrita ar iepriekš pieteikto “AutoMedia Latvia” dalību Lietuvā rīkotajā Žurnālistu rallijā jeb “Viada Press Rally 2019”. Un tur nu gan atklājās, ka ‘vingrošanai’ veiklības braucienos starp pilonu iezīmētām figūrām arī šī salīdzinoši veiklā “Duster” kombinācija ir visai nepateicīga, jo pārnesumu attiecības tādas, ka ne īsti ar pirmo, ne īsti ar otro… Nu bet “Duster” jau galīgi nav būvēts šādām sportiskām aktivitātēm. Taču secinājām, ka sānsveru ziņā otrās paaudzes “Duster” ir jūtami mazāk zvalstīgs nekā priekšgājējs. To ļauj apgalvot pieredze no 2014.gada, kad “AutoMedia Latvia” komanda “Press Rally” arī startēja ar “Duster”.
Noteikti vēl jāatzīmē, ka jaunais 1,3 TCe motors ir mazāk rijīgs nekā bija bija 1,2 TCe. Ārpus žurnālistu rallija mums izdevās bez saspringuma iekļauties benzīna patēriņā nedaudz virs sešiem litriem uz 100 km. Caurskatot vecākas piezīmes, atradu, ka pat svarā vieglākais un arī aerodinamiski pateicīgākais “Dacia Sandero” ar 1,2 TCe mūsu testos tērējis ap 8 litrus benzīna uz 100 km.
Nobeigumā jāpiezīmē, ka “Duster” ar 1,3 TCe 130 pieejams, sākot no cenas 13 590 eiro, ko prasa par Essential komforta komplektāciju, bet “Duster” ar 1,3 TCe 150 var iegādāties vien no Prestige komplektācijas no 16 590 eiro. Krosovers, tiesa priekšpiedziņas izpildījumā, par parasta kompaktauto cenu.