FOTO+VIDEO: “Peugeot” plaši ievieš EAT8 transmisiju un cenšas to akcentēt

Peugeot EAT8 Day in Latvia 01

Pēc ilgstošas sadarbības ar japāņu kompāniju “Aisin”, kas pazīstama kā automātisko transmisiju piegādātājs virknei vadošajiem pasaules autoražotājiem, franču “Peugeot” ievieš jauninājumu – 8 ātrumu automātisko pārnesumkārbu EAT8. Tā ir pavisam jauna pārnesumkārba, kam nav nekā kopīga ar veco 6 pakāpju automātisko pārnesumkārbu EAT6, un kas nodrošina vēl vienmērīgāku pārnesumu pārslēgšanu, braukšanas prieku un dzinēja efektivitāti, uzsver “Peugeot” pārstāvji.

Astoņu pārnesumu nodrošina vienmērīgāku pārnesumu maiņu un līdz ar to patīkamāku braukšanu, un vadītājs var mainīt pārnesumus, arī izmantojot sviras aiz stūres. Kad automašīnas ātrums samazinās, EAT8 ļauj aktivizēt Start & Stop sistēmu pie ātruma zem 20 km/h (2.0 BlueHDI dzinējiem, 3 km/h citiem dzinējiem) un pēc tam, atkarībā no apkārtējās vides apstākļiem, uzsākt braukšanu ar 1., 2. vai 3. pārnesumu. Piemēram, braucot no kalna, automašīna var uzsākt braukšanu arī ar otro vai trešo ātrumu.

Peugeot EAT8 Day in Latvia 03

Viens no jauninājumiem, ar kura palīdzību autovadītāji var sasniegt ievērojamus ietaupījumus, ir Free Wheeling sistēma – tiek aktivēta ar ECO pogu uz centrālās konsoles. Ja vadītājs transportlīdzekļa vadīšanas laikā neaiztiek gāzes vai bremžu pedāli, automašīnā automātiski ieslēdzas neitrālais pārnesums. Tas ļaus ilgstoši braukt brīvgaitā un izvairīties no strauja palēninājuma bremzējot ar motoru.

8 pakāpju automātiskā pārnesumkārba ir pielāgota jaunajam reālā nobraukuma WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure) degvielas patēriņa testa ciklam, un saskaņā ar ražotāja aprēķiniem samazina automobiļa degvielas patēriņu līdz 5%.

Peugeot EAT8 Day in Latvia 11

Jau šodien ar jauno pārnesumkārbu ir aprīkoti teju visi “Peugeot” pasažieru auto modeļi: divi ar dīzeļdzinējiem (130 ZS 1.5 BlueHDI un 180 ZS 2.0 BlueHDI) un trīs ar dažādiem benzīna dzinējiem (130 ZS 1,2 PureTech, 180 vai 225 ZS 1,6 THP). Jaunā daudzpakāpju transmisija jau pieejama tādiem “Peugeot” modeļiem, ka 308, 508, 3008 un 5008.

Svarīgs nav skaitlis, bet saderība

Automobiļu ražotāji nepalielina pārnesumu skaitu automātiskajās pārnesumkārbās tikai to skaita dēļ. Tas ir saistīts ar stingrāku Eiropas Savienības vides prasību izpildi, kuras pilnīgu ietekmi varēs izjust no 2020. gada, kad automobiļu ražotāja pārdotā transportlīdzekļa vidējā CO2 emisija nedrīkstēs pārsniegt 95 g/km.

Automobiļa CO2 emisijas var samazināt ļoti viegli, uzstādot mazākas jaudas dzinēju. Bet tas diemžēl neapmierinās klientus. Tāpēc ražotāji iegulda ne tikai jaunākajās dzinēju un izplūdes sistēmu tehnoloģijās un virsbūves aerodinamikā, bet arī pārnesumkārbās.

Viens no veidiem, kā samazināt motora degvielas patēriņu, ir palielināt pārnesumu skaitu.

Tas nenozīmē, ka vairāk ir labāk – šodien tirgū ir pārnesumkārbas ar 9 vai pat 10 ātrumiem, taču tas nenozīmē, ka tās ir labākas par 8 pārnesumu kārbām. Vienkārši ar lielāku pārnesumu skaitu inženieriem ir vieglāk izvēlēties visefektīvākos pārnesumu ātrumus, kas nosaka vispārējo braukšanas efektivitāti. Jaunākajās pārnesumkārbās pārnesums tiek ieslēgts uzreiz, un viss process ir jūtams minimālā laika periodā, tāpēc lielāks pārnesumu skaits neietekmē braukšanas prieku.

Peugeot EAT8 Day in Latvia 15

Gluži pretēji, pateicoties arvien pieaugošām tehnoloģijām un vienmērīgākai pārnesumu pārslēgšanai, braukšanas baudījums tikai pieaug. Tādējādi to, ka automašīna ir ekonomiska un tās vadīšana ir patīkama, nenosaka ne tikai pārnesumkārbas pārnesumu skaits, bet arī to saderība ar dzinēju un šī dueta piemērotību konkrētam transportlīdzeklim.

Divas pārnesumkārbas – dažādi dzinēji

Nav universālu pārnesumkārbu, kas būtu piemērotas visiem dzinējiem, tāpēc Peugeot vienlaikus prezentēja divu veidu 8 ātrumu pārnesumkārbas. Viena no tām ir savietojama ar jaudīgu 2,0 BlueHDI dīzeļdzinēju un otra ar visiem pārējiem zemākas griezes momenta dzinējiem.

AMN8 pārnesumkārba tiek galā ar griezes momentu līdz 400 Nm, 200 kW jaudu un 5 200 apgr./min. Pārnesumkārba sver 97,5 kg (1,5 kg vairāk nekā iepriekšējās EAT6 pārnesumkārbas ar jaudīgākiem dzinējiem).

ATN8 pārnesumkārba ir uzstādīta ar dzinējiem līdz 330 Nm un līdz 200 kW, un to maksimālais dzinēja apgriezienu skaits ir 7000 apgr./min. Pārnesumkārba sver 87,5 kg (3 kg vairāk nekā ar iepriekšējiem līdzīgiem parametriem EAT6).