VIDEO+FOTO: „AutoMedia Latvia” tests: dzīvespriecīgais „Hyundai Kona Hybrid”

1-Hyundai Kona 1,6 Hybrid

Nepilnus 4,2 metrus garais „Hyundai Kona” krosovers tirdzniecībā ir jau vairākus gadus un teju vienlaicīgi bija pieejams arī kā elektroauto. Savukārt „Kona Hybrid” tautās tika laists tikai pērnā gada otrajā pusē. Var domāt, ka Korejas kompānija ir mazliet noskopojusies, jo „Kona” hibrīdiņa izpildījums ir visai vienkāršs un papildus uzlādi no elektrotīkla neparedz. „AutoMedia Latvia” sadarbībā ar multizīmolu autotirdzniecības uzņēmumu „Autobrava” izmēģināja šo automobili.

Ievadā minēto pieeju gan var saprast. Eiropā ierindā taču ir pērn uzlabošanas kampaņu piedzīvojušais „Ioniq” – pirmais korejiešu tā saukto „zaļo” emisiju modelis, kam ir gan klasisks hibrīds, gan Plug-in versija, gan pilnīgi elektrisks automobilis.

„Kona Hybrid” benzīna atmosfēriskā motora (105 Zs) un elektromotora (43,5 Zs) summārā jauda ir 141 Zs, bet vilkme jeb griezes moments 265 Nm. Tiesa, dēļ tikai 1,56 kW/h ietilpības papildu akumulatora, pīķa jauda nereti nebūs sasniedzama, jo elektro piešprices vienkārši pietrūks. Taču benzīnu pataupīt tāpat iznāks. Pēc rūpnīcas datiem vidējais degvielas patēriņš ir 5,0 Comfort aprīkojumā un 5,4 Style aprīkojumā uz 100 km, bet starta dinamika – 11,2 sekundes no vietas līdz ātrumam 100 km/h.

Hibrīdversija ir jaunums "Hyundai Kona" piedāvājumā

Hibrīdversija ir jaunums “Hyundai Kona” piedāvājumā

Pateicoties jau pieminētajai vienkāršībai

„Kona Hybrid” maksā vien apaļus 3000 eiro dārgāk nekā „Kona” ar analoga tilpuma benzīna turbomotoru

un septiņpakāpju pārnesumkārbas robotu.

“Kona Hybrid” savukārt tehnisko pusi pilnībā ir pārmantojis no „Ioniq” – izmantots 1,6 litru tilpuma atmosfēriskais GDI benzīna motors un 6-pakāpju divsajūgu automātiskā pārnesumkārba.

"AutoMedia Latvia" braucienā iznāca vidēji 5,9 litri uz 100 km. Bet mēs necentāmies pielāgoties NEDC jeb Jaunajam Eiropas braukšanas ciklam.

“AutoMedia Latvia” braucienā iznāca vidēji 5,9 litri uz 100 km, bet grūti pateikt, cik tuvi bijām WLTP ciklam jeb Pasaulē saskaņotajam vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūrai.

Galvenais, ko mēs vēlējāmies pateikt par “Hyundai Kona Hybrid” ir ietverts šim materiālam pievienotajā VIDEO.

Pieminēsim tik, ka pērn, Ziemeļamerikā notikušajā Detroitas autošovā „Kona” tikai nosaukts par North American Utility Vehicle of the Year uzvarētāju. Tā bija pirmā reize vēsturē, kad šādu atzinību viņpus Atlantijas okeānam izpelnījies subkompaktās klases krosovers.

No ergonomikas viedokļa nekādu pretenziju pret salona iekārtojumu nav

No ergonomikas viedokļa nekādu pretenziju pret salona iekārtojumu nav

Savukārt britu What Car savu izmēģinājumu rezultātā par pērn izcēla „Kona Electric”, nosaucot to par elektroauto ar visaugstāko reālo nobraukuma diapazonu starp Apvienotajā Karalistē nopērkamajiem elektriskajiem automobiļiem.

Un vēl gribam piebilst, ka visiem „Hyundai” automobiļu galvenajiem mezgliem ir oficiāla septiņu gadu rūpnīcas garantija.

“Hyundai Kona Hybrid 1,6 GDI 2WD 6DCT” vērtē Ainārs Zariņš*






– „vāji”; – „apmierinoši”; – „labi”; – „ļoti labi”; – „izcili”

*Vērtējums adekvāti salīdzināms tikai katras klases ietvaros un nav vispārināms

Birkas: