Būs pagājuši jau nepilni divi gadi, kopš mūs sasniedza Ingolštates krosoveru ciltstēva „Audi Q7” otrā paaudze. Arī „AutoMedia.lv” šo automobili jau 2015.gada nogalē izmēģināja. Interesenti ar testa atskaiti var iepazīties ŠEIT. Taču tolaik Baltijas tirgiem netika piedāvāta Q7 hibrīdversija e-tron. Nu hibrīdu tirgo arī pie mums un tas bija iemesls, lai pie Q7 stūres sēstos atkal.
„Audi” lepojas ar to, ka Q7 e-tron esot pasaulē pirmais uzlādējamais hibrīdauto ar sešcilindru dīzeļdzinēju un pastāvīgu pilnpiedziņu.
Q7 pirmā paaudze savā mūžā piedzīvoja pat divpadsmit cilindru motoru, bet tādas izvirtības laikam ir pagātne, jo tagad pat īpaši trakulīgajiem domātais biturbo SQ7 iztiek ar pieticīgāku motoru. Savukārt mums pieejamais uzlādējamais Plug-in hibrīds ir aprīkots ar to pašu 3,0 litru tilpuma TDI V6 turbodīzeli, kas pieejams „tīrajām” dīzeļmašīnām.
Q7 hibrīdsistēmā iekšdedzes dzinējs sajūgts ar diska formas elektromotoru, kas integrēts astoņpakāpju Tiptronic pārnesumkārbā kopā ar atdalošu sajūgu.
ieminētais elektroniski kontrolētais sajūgs ļauj atslēgt dīzeļmotoru no piedziņas un tādēļ Q7 e-tron iespējams kustināt, izmantojot tikai elektroenerģiju. Savukārt dīzeļmotora esamība ļauj baudīt neatkarību no uzlādes staciju infrastruktūras.
V6 TDI jauda ir 258 zirgspēki un maksimālais griezes moments 600 Nm jau no 1250 apgriezieniem. Elektromotors, ko baro 17,3 kW/h litija jonu akumulators, sniedz konstantu 350 Nm vilkmi un 128 Zs jaudu, bet sistēmas kopējā jauda ir 373 Zs un 700 Nm.
Hibrīdrežīmā Q7 e-tron līdz simtam ieskrienas 6,2 sekundēs, bet tikai ar elektrību darbināts, 6,5 sekundēs uzņem ātrumu 60 km/h. Ko tur īpašu piebilst – ņiprs smagsvars gan pēc rūpnīcas datiem, gan, kā pārliecinājāmies brauciena laikā, arī „dzīvajā”. Taču no vadāmības viedokļa, tāpat kā iepriekš izmēģinātais tīrais V6, tas nav sportisks.
Tehniskajos datos tiek solīts, ka ar Q7 e-tron var braukt, iztiekot vien ar degvielas patēriņu 1,8 – 1,9 l uz 100 kilometriem. Šķiet fantastika… Mēs savā braucienā arī neko tamlīdzīgu nepanācām. Vai tas maz iespējams? Varbūt, ja bez apstāšanās brauc salīdzinoši nelielus attālumus un pauzēs arvien atrod vietu un laiku baterijas pilnai uzlādei. Elektriskajā režīmā ar Q7 e-tron esot iespējams nobraukt līdz 56 kilometriem.
Taču ieskicētajai teorētiskajai ekonomijai ir kāda sāpīga blakne. Hibrīds pat bāzes aprīkojumā ir par 20 000 eiro dārgāks nekā jaudīgākā dīzeļmašīna, kas maksā 64 000 eiro. Mūsu iepriekšējā pieredze rādīja, ka 272 Zs dīzeļamšīna reālā satiksmē spēj iztikt ar 7-8 litriem uz 100 km. Te it kā var ar diviem. Tātad ietaupījums katros 100 kilometros būtu ap 6-7 eiro. Iznāk, ka šo cenas starpību var teorētiski sadeldēt aptuveni 300 000 nobrauktos kilometros. Reāli gan jau tas prasīs krietni tālāku ceļu, ja vien negrasāties sevi ierobežot ar īsiem pārskrējieniem un sēdēšanu pie elektrības rozetes.
Ja neskaita hibrīdiekārtu, kas nekādi nav pamanāma, nepaceļot motora pārsegu, jo pat litija-jonu baterija integrēta tā, ka neiespaido komfortu, ārēji Q7 e-tron it kā ir tāds pat kā parastie Q7 – grezns, ietilpīgs un bagātīgi aprīkots. Protams, ir dažas „fīčas”, ko citi Q7 nebauda. Piemēram, siltuma pārvaldības sistēma ar iebūvētu siltumsūkni, kas izstrādāts īpaši Q7 e-tron un pieejams standartaprīkojumā. Šī sistēma ļauj novadīt elektrisko piedziņas komponentu radīto lieko siltumu uz Q7 e-tron quattro salonu. Tāpat e-tron darbības un vadības atspoguļojums komunikāciju sistēmā.
Jaunajam Q7 e-tron quattro ir jauna divfāzu uzlādes tehnoloģija. Atkarībā no infrastruktūras un uzlādes kabeļa – akumulatoru var pilnīgi uzlādēt aptuveni divarpus stundās. Vēl viens ērts risinājums ir standarta e-tron pakalpojumi, kas iekļauti Audi connect pakalpojumu piedāvājumā un ļauj ar viedtālruņa palīdzību pārvaldīt tādas funkcijas kā uzlāde un gaisa kondicionēšana.